Линда Евангелиста тврди дека била злоставувана за време на бракот

Манекенката Линда Евангелиста во документарниот филм The Super Models, кој беше објавен денеска, изјавила дека нејзиниот поранешен сопруг Џералд Мари ја злоставувал.

Имено, во документарен филм за Apple+, поранешната манекенка тврди дека била злоставувана за време на нејзиниот петгодишен брак, но дека благодарение на другите жени дури неодамна добила храброст јавно да проговори за тоа.

Евангелиста (58) беше во брак со Џералд Мари (73) во периодот од 1987 до 1993 година, кој во тоа време беше на чело на европскиот огранок на Elite Model Management. Евангелиста се омажила за него кога имала 22 години, а се развела на 27 години.

„Знаеше дека не смее да ми го допира лицето, дека не смее да го допира она што му носи пари“, вели таа.

Свесна е дека била во лоша врска, но не ѝ било лесно да излезе од таа врска. Во изјава за Apple TV+, Џералд Мари ги негираше наводите за злоупотреба и рече дека никогаш не извршил ни најмал чин на насилство.

Инаку, во 2020 година седум жени го обвинија нејзиниот поранешен сопруг за силување и сексуална злоупотреба, а Евангелиста призна дека верувала во нивните тврдења, пофалувајќи ја нивната храброст и сила.

Евангелиста претходно тврдеше дека личното искуство со него ја навело да верува во тврдењата дека тој силувал и сексуално напаѓал модели во 80-тите и 90-тите.

Минатата година се тврдеше дека за време на нивниот брак, Мари водел операција за трговија со луѓе надвор од неговата мултинационална агенција за модели - каде што наводно силувал повеќе од десетина модели на возраст од 14 години.

За потсетување, Евангелиста на почетокот на септември откри дека пред пет години ѝ бил дијагностициран рак на дојка и била подложена на двојна мастектомија. Сепак, Евангелиста откри дека болеста се вратила минатата година и дека сега има рак на пекторалниот мускул.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Стил

Pirelli го претстави календарот за 2024 година

Read more

Aitana е модел создаден од вештачка интелигенција - заработува илјадници евра месечно

Read more

Ова ќе биде интересно: Откриена е темата на Мет Гала 2024

Read more

На модна аукција наддавајте се за креација на македонски дизајнери

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе