Ливерпул дојде до бројката од 10.000 голови

Диогу Жота е фудбалерот чие име со златни букви ќе биде запишано до бројот 10.000 во историјата на тимот од „Енфилд“.

Ливерпул има долга и богата историја, а синоќа во Лигата на шампионите падна и голот број 10.000. Честа да ја затресе мрежата по 10 илјадити пат ја имаше Португалецот Диогу Жота кој во 55. минута по асистенција од Трент Александер-Арнолд го отвори резултатот против Митјиланд.

Жота е прва сезона во таборот на „Црвените“ и веќе си обезбеди место во историјата. Пишано му било на 23-годишниот Портругалец, бидејќи и Мохамед Салах и Садио Мане и Роберту Фирмину беа на клупата за резерви.

„Нормално, среќен сум што погодив и му помогнав на тимот на победи. Да се дојде до таков јубилеј е секогаш убаво достигнување, но денес јас сум среќен поради победата“, рече стрелецот Жота.

URL

„Тоа беше убав гол со одлична завршница од Диогу. Имаме навистина горда историја и е одлично достигнување да се стигне до ваков јубилеј“, вели асистентот на 10 илјадитиот гол, Александер-Арнолд.

Приказната за головите на Ливерпул почна пред 128 години кога Џок Смит го постигна историскиот прв гол во победата од 8:0 над Хајер Валтон во Ланкашир лигата, тогаш трета лига.

Голови на Ливерпул во официјални натпреварувања:

 • Премиер лига: 6.968
 • Чемпионшип: 977
 • Ланкашир лига: 66
 • ФА куп: 708
 • Лига куп: 481
 • Комјунити Шилд: 26
 • Лига на шампиони: 411
 • Лига Европа: 186
 • Куп на победници на купови: 57
 • Куп на саемски градови: 46
 • УЕФА Суперкуп: 18
 • Светско клупско првенство: 6
 • други натпреварувања: 50
реклама

Фудбал

Конте: Само победа над Борусија Менхенгладбах нè остава во игра

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Балотели близу до нов клуб: „Овде би го дочекале како Марадона“

Read more

Кога на Клоп ќе му „пукне филмот“ со новинарите

Read more

Спорт

Конте: Само победа над Борусија Менхенгладбах нè остава во игра

Читај повеќе

Историски преседан во Лигата на шампиони

Читај повеќе

Балотели близу до нов клуб: „Овде би го дочекале како Марадона“

Читај повеќе
 • play_arrow

Кога на Клоп ќе му „пукне филмот“ со новинарите

Читај повеќе
 • play_arrow

Солзи и гордост: Како играчите на Бока прославија гол пред ќерката на Марадона?

Читај повеќе
 • play_arrow

27 секунди пекол: Вистинско чудо е како Грожан преживеа

Читај повеќе
 • play_arrow

10 најконтроверзни сопственици на фудбалски клубови

Читај повеќе

Лекарот на Марадона под истрага заради можно убиство од небрежност

Читај повеќе
 • play_arrow

Грожан преживеа страшна несреќа на трката во Бахреин

Читај повеќе