Лоши животни навики кои се ризик за развој на рак на дојка

Милиони жени заболуваат од рак на дојка ширум светот. Некои животни одлуки и навики претставуваат ризик за развој на оваа болест.

Не правите самопреглед

Самопрегледот на дојката може да каже во порана фаза дали се работи за рак. Доколку се случат некои промени можат веднаш да се забележат, што е тешко доколку прегледот не се врши редовно, пишува Eatthis.

Не правите мамограми

Редовната мамографија е исто така важна во раното откривање на оваа болест. Жените кои не одат на овој преглед имаат поголем ризик да развијат рак на дојка.

Пушење

Престанувањето со пушење го намалува ризикот од рак. Имено, студиите покажале дека жените кои пушат имаат 20 до 30 отсто поголем ризик да заболат од оваа болест.

Пиење алкохол

Прекумерното консумирање алкохол исто така претставува ризик. Жените кои пијат повеќе од три алкохолни пијалоци неделно имаат поголем ризик за развој на рак на дојка од жените кои не пијат, покажа истражувањето.

Лоша исхрана и недостаток на вежбање

Наместо да се јаде многу преработена храна и црвено месо, се препорачува да се јаде зеленчук и овошје, здрава храна која го одржува телото здраво. Редовното вежбање е исто така важно бидејќи жените кои вежбаат најмалку 30 минути на ден имаат значително помал ризик од оние кои воопшто не вежбаат, покажуваат истражувањата.

Тагови
реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Здравје

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Read more

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Read more

Осум причини зошто треба почесто да јадете пилешко месо

Read more

Кои се симптомите на предозирање со витамин Д?

Read more
 

Магазин

  • filter

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Читај повеќе

Пиењето алкохол за ХИВ позитивните може да значи смрт

Читај повеќе

Мусака со тиквички и топен кашкавал

Читај повеќе

Пет навики кои го забавуваат губењето маснотии во пределот на стомакот

Читај повеќе
  • play_arrow

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Читај повеќе

Дали детето ви е разгалено?

Читај повеќе

Три совети како без проблем да се вратите во форма

Читај повеќе
  • play_arrow

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најлесно да ги средите каблите во домот?

Читај повеќе