ЛШ: Роналдо погоди против Ајакс, Барселона обезбеди гостинска победа

Кристијано Роналдо не му прости ниту на Ајакс – тој беше стрелец на првиот гол на натпреварот и му донесе на Јувентус многу важен гостински погодок во пресрет на реваншот, кој се игра во Торино.

Иако не победи, сепак тимот на Ајакс воопшто не треба да се срами од својата синоќешна претстава. Одличната игра на младите играчи во тимот за малку ќе им донесеше победа, но за жал Јувентус во своите редови го имаше Роналдо.

Во составот на Ајакс има неколку млади играчи кои изгледаат како првокласни таленти, а синоќа публиката беше импресионирана од Френки де Јонг, кој беше буквално насекаде низ теренот. Желбата на фудбалерите на холандскиот клуб беше преголема и не им дозволи да загубат, иако по првото полувреме губеа со 1:0 благодарение на голот на Кристијано Роналдо.

Роналдо го постигна неговиот 24-ти гол во четвртфиналињата од Лигата на шампионите, со што има повеќе голови во оваа фаза на натпреварувањето од Лионел Меси и Раул Гонзалес заедно – тие заедно имаат 20 гола.

Сепак, второто полувреме донесе поголема неизвесност, а Ајакс целосно се врати во натпреварот. Недостатокот од концентрација кај одбраната на Јувентус резултираше во отворен простор за Давид Нерес, кој ја затресе противничката мрежа и му донесе израмнување на неговиот тим. Тоа беше и конечниот резултат.

Во вториот натпревар од вечерта, Барселона на гостински терен го совлада тимот на Манчестер Јунајтед со 1:0. Лионел Меси беше невообичаено тивок, а единствениот гол на натпреварот му беше припишан на Лук Шо, кој ја сврте топката кон голот по ударот со глава на Луис Суарез.

Реваншите на овие натпревари се на програмата веќе следната недела, на 16 април.

реклама

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Read more

Фудбал

Десет клубови кои имаа многу среќа сезонава

Read more

По бурниот меч, на Етихад останаа само Пеп и Зизу

Read more

Утешна награда: Роналдо израмни рекорд стар 86 години

Read more

Викендов почнува 29. сезона во македонската фудбалска лига

Read more

Спорт

  • play_arrow

Десет клубови кои имаа многу среќа сезонава

Читај повеќе
  • play_arrow

По бурниот меч, на Етихад останаа само Пеп и Зизу

Читај повеќе

Нетс и Меџик ги обезбедија последните две места во плеј-офот на Истокот

Читај повеќе

Утешна награда: Роналдо израмни рекорд стар 86 години

Читај повеќе

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Читај повеќе

Викендов почнува 29. сезона во македонската фудбалска лига

Читај повеќе

Вечер и утре продолжува Лигата на шампионите

Читај повеќе

Познати групите и календарот за турнирот во Струга

Читај повеќе
  • play_arrow

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Читај повеќе