Љубовен хороскоп за април 2023 година

Дознајте го љубовниот хороскоп за април 2023 година за секој од хороскопските знаци. Еве што ве очекува овој месец на љубовен план.

ОВЕН

Првата половина од месецот нема да помине многу глатко во партнерските односи – очекувајте нервоза, недоразбирања и гнев. Ѕвездите советуваат да бидете внимателни во сите одлуки кои влијаат на заедништвото - не преземајте чекори без консултација со партнерот, бидејќи тој може да се чувствува исклучено и да се налути, дури и за банални работи (не нарачувајте пица додека не го прашате дали има други планови). И вие може да се чувствувате повредени поради некои потези на партнерот кои ги направил сам, иако претходно сте го обвинувале дека не покажува доволно иницијатива. Не дозволувајте негативните чувства да ве обземат и внимавајте што зборувате во лутина. Периодот на смиреност и ослободување од емоционална напнатост настанува во втората половина на април, затоа сите важни планови и договори оставете ги до крајот на месецот.

Ако сте сами, во првата половина од месецот ќе бидете незадоволни од себе и ќе почувствувате силна потреба за промени (одење на фризер, или ново уредување во дневната соба, што може да донесе кратко олеснување). А промената доаѓа со затемнувањето на Сонцето на 20 април, кое ви носи нова енергија - блокадата што ја чувствувавте внатре ќе се олабави и ќе можете да се поврзете со себе на најдлабоко ниво. Можете да стекнете значајни сознанија за тоа што барате во љубовта и колку ја цените вашата саменост и што значи тоа за вашиот љубовен живот.

БИК

Во првата половина од месецот, Бикот може да ужива во романтиката - може да се чувствувате како повторно да сте се заљубиле во партнерот и ќе ги цените неговите практични потези, како и романтичните гестови. Ако сте во тазе заедница, ова е одлично време да направите планови за одмори, украсување на вашиот дом и сите активности што ги придонесувате за вашата заедница со заеднички напор. Несогласувања и напнатост може да се јават во втората половина од месецот, а кај паровите кои се заедно долго време може да се манифестираат преку дистанца и емоционално оладување. Сфатете го тоа како очекувана динамика на врската - по период на задоволство и блискост, следува период на дистанцирање и незадоволство, а потоа повторно доаѓа до зближување.

Ако сте сами, ќе бидете многу социјално активни и подготвени да стекнете нови пријатели. Преполни сте со креативни идеи и сакате да ги вклучите вашите пријатели во вашите планови - а ним не им пречи. Проширувањето на социјалните кругови може да ви донесе интересни познанства, кои можат да се развијат во насока на деловна соработка и пријателство, а не во романтична, и нема да бидете незадоволни од ваквиот развој на настаните. Имате можност емотивно да се ослободите од багажот на минатото и подобро да ја погледнете својата улога во врските.

БЛИЗНАЦИ

Одлуките поврзани со заедницата и партнерските односи можете мирно и смислено да ги носите во втората половина од месецот, додека во првата половина преовладува влијанието на Марс, кое носи енергија на акција и самодоверба, на кои ќе сакате да ги фокусирате вашите амбиции и планови за нови почетоци. Ѕвездите ве советуваат да ги споделите вашите желби и намери со партнерот и да побарате поддршка од него - надминете ја потребата инстинктивно да чувате некои работи за себе. Поради ова, вашиот партнер ќе се чувствува почитуван и нема да има причина да ве обвинува што никогаш не сте му кажале ништо. Ова може да биде пресвртница во вашата врска - ако престанете да ја штитите вашата приватност и дозволите саканата личност да ви се приближи.

Ако сте сами, ентузијазмот и позитивната енергија ќе владеат со вашите избори и однесување, а во втората половина на април можете да сретнете некој кој ќе ви го привлече вниманието, интелектуално и емотивно - ќе почувствувате дека некој навистина ве разбира, онака како што ви треба тоа. До некој кој е исто толку независен и независен како вас, можете да искусите како изгледа кога другата личност има голем дел од животот што го задржува за себе и нема потреба да ве вклучува. На почетокот можеби ќе ви се допадне, бидејќи носи лежерна и опуштена атмосфера, но ако чувствата станат подлабоки, ќе разберете зошто бившите ви префрлале и зошто ви е потребна поголема блискост и соработка во врските.

РАК

Првата половина на април може да биде подобра за љубовните и партнерските односи од втората, која носи несогласувања и тврдоглавост - планетарните влијанија го зајакнуваат егото, а конфликтите кои може да ги доживеете се поврзани со нивото на моќ и независност во врската. Ако добро сте ги поставиле границите во врската, конфликтите нема да можат да ве поколебаат, но ако не сте, навистина може да заслепите - можеби ќе ви се чини дека партнерот не ве сфаќа сериозно, а може му се чини дека премногу контролирате и во борбата да ги потврдите вашите чувства и оправдувањето на вашите ставови, можете да заборавите дека сте пар и да станете непријатели. Кризата во врската е можност да ги преиспитате вашите вредности и поставки и да внесете некои промени - здрави граници и нивното почитување, пред сè.

Ако сте сами, заморот што сте го почувствувале од пропуштените емоционални вложувања и загуби може да ве остави и да бидете желни за возбуда и интензивна размена. Кога ќе сретнете некој што е заинтересиран за вас, трезвено оценете дали само ја користите првата прилика повторно да доживеете љубовни чувства, иако таа личност не ја сакате доволно, односно дали ги повторувате нездравите шеми во врските. Ѕвездите советуваат дека повеќе сакате да прифатите авантура и минлива романса, наместо пребрзо да се врзувате за некој кој не ви одговара.

ЛАВ

Силните чувства може да доведат до пречувствителност, несогласувања и расправии во партнерските односи, главно поради посесивност, непочитување на границите и неисполнување на емоционалните потреби - а обвинувањата може да бидат меѓусебни. Напнатоста ќе кулминира кон средината на месецот, а потоа и двајцата ќе бидете подготвени да ги смирите страстите и објективен поглед на себе и на вашата врска. Веројатно треба искрено да се извините еден на друг - не чекајте партнерот да го иницира тоа, кажете му дека ви е жал за вашата тврдоглавост и слепило и побарајте од него да ви прости, ова ќе го поттикне да ви возврати. И не го сфаќајте лесно помирувањето - направете ги потребните промени за да се чувствувате подобро и да функционирате похармонично долгорочно гледано.

Ако сте сами, можете да се чувствувате поразени и изгубени и да го преиспитувате целиот свој живот и сите ваши искуства - планетарното влијание ги интензивира кармичките аспекти и мора да одите понатаму и подлабоко во потрага по вашата автентичност и вашите вистини. Слушајте ја вашата интуиција, барајте внатрешен мир, ангажирајте се во некоја духовна пракса. И додека сте на тоа, не се отуѓувајте, прифаќајте покани за забави, обидете се со апликации за запознавање или да иницирате состанок со личност која веќе некое време ја гледате од далечина. Иако вашето расположение ве води кон пасивност и повлекување, преземете акција и тргнете напред, советуваат ѕвездите.

ДЕВИЦА

Активен и турбулентен период во партнерските односи - сите ваши планови за заеднички активности и потфати ќе подлежат на промени и одложувања, а вашиот партнер ќе биде нервозен и фрустриран како вас поради ова - некој треба да внесе малку стабилност и хармонија, а тоа сте вие. Ќе ви биде тешко да се опуштите, а ништо нема да можете да контролирате, па тешкото е сепак поизводливо - со други зборови, обидете се да се опуштите. Чувствата и поврзаноста не се во прашање, но нема услови за романса, затоа останете практични и смирени, работите ќе се подобрат кога Марс малку ќе се „откаже“, а ретрограден Меркур ќе продолжи да предизвикува конфузија во комуникацијата.

Ако сте сами, ќе бидете социјално ангажирани и повеќе од вообичаено и ќе можете да ги проширите круговите на познанство и пријателство, преку некој полуофицијален канал, кој може да се отвори преку покана за учество во некоја едукативна или уметничка активност. Симпатиите се појавуваат и се обострани, но ги има повеќе и не знаете како да изберете, а веројатно и не сакате да бирате. Уживајте во вниманието, флертувањето и наклонетоста и оставете ги работите да течат спонтано - и очекувајте спонтано да се заглават и да кружат во круг, поради планетарното влијание, кое не можете да го контролирате.

ВАГА

Одличен период во љубовта за Вагите! Започнува вашата златна доба, емотивно, но и во деловна и финансиска смисла, а вашиот партнер може да стане ваш деловен партнер - или обратно за оние кои се слободни. Без разлика дали сте во врска или сингл, ѕвездите се усогласуваат за да внесат сериозна љубов и врска во вашиот живот. Средината на април (од 11-ти до 19-ти) е особено поволен период за пронаоѓање на вистинска љубов, или подигање на постоечките врски на повисоко ниво. Сепак, тоа може да значи и дека мора да се соочите со фактот дека вашата врска е потрошена и дека повеќе не вреди да се обидувате да ја оживеете. Отфрлете го стравот да бидете сами, слушајте ја вашата интуиција и верувајте во процесот - ако вашите патишта се разминуваат, тоа е затоа што треба да тргнете по патот по кој е и личноста што треба да ја сретнете и која е наменета за вас. Универзумот е вашиот контролор на сообраќајот на овие патишта и раскрсници - само следете ги упатствата и бидете трпеливи.

Сè е можно за една Вага, секој пат е отворен, а љубовта (која можеби сте престанале да ја очекувате и да ѝ се надевате) не се откажала од вас - проникнува во сите ваши одлуки, постапки и интеракции, бидејќи сте научиле некои лекции и некои кругови се затворија. Ново време, нова енергија и нова љубов за вас - дури и во долготрајните врски, променливата динамика и личниот раст и развој носат подлабока поврзаност и разбирање.

СКОРПИЈА

Во партнерските односи се во игра влијанијата на спротивставените космички енергии. Токму кога ќе почувствувате дека сте на врвот на светот во вашиот интимен живот, се случува нешто глупаво што ве нервира и ве тера да заземете критична и осудувачка позиција. Планетарното влијание ве води на тој тобоган, а вие не можете да го одбиете возењето, затоа не сфаќајте ги вашите реакции премногу сериозно и немојте веднаш да го осудувате партнерот - прво погрижете се правилно да ги протолкувате неговите постапки и да ги разберете неговите мотиви, а штом додека обрнувате внимание, работите се смируваат и настанува блискост. Дајте му ја довербата на партнерот што ја заслужува – тој треба да се чувствува слободен, исто како и вие, да ги изрази своите чувства и да ги исполни своите потреби. Продолжете да бидете свои - и поддржувајте и охрабрете го вашиот партнер да го стори истото.

Ако сте сами, може да се чувствувате малку заглавени во вашиот живот, а енергијата што ви ја носи Марс може да ве турне во ситуации во кои можете да ги размрдате работите. Погрижете се да не ја трошите таа енергија на некохерентни бунтовни гестови - поврзете се со луѓе кои ве предизвикуваат и инспирираат да дадете се од себе, бидејќи можете и треба. Изберете ги оние кои ве поддржуваат и кои возвраќаат, а ако најдете само една таква личност во вашиот избор - тоа ќе биде сосема доволно. Можеби посакувате романса, но она што навистина ви треба е партнер во секоја смисла, некој кој ќе ви го чува грбот и ќе скокне кога треба за да премости некои празнини. Наместо романтична, можеби ќе развиете одлична деловна или пријателска врска.

СТРЕЛЕЦ

Овој месец чувствата се интензивни, а паровите, но и слободните, се стремат кон подлабоки врски. Во партнерските односи, ова може да значи „копање“ во минатото, преиспитување на вашата лична и историја на врската - лекцијата од ова пребарување се занимава со прашања на доверба и интимност. Ако вашата врска е стабилна (закоравена низ бројни кризи и тешки одлуки), можете да направите голем чекор кон продлабочување на меѓусебното разбирање и прифаќање - можете да доживеете будење на страста и нов „меден месец“. Венера носи хармонија и стабилност во средината на месецот, но и зголемена активност и обврски, па може да се чувствувате растргнати меѓу деловниот и приватниот живот.

Доколку сте слободни, вашата потрага по стабилна врска се одвива и наназад, со прегледување на минатите искуства и грешки кои свесно ќе си ги признаете за прв пат. Во втората половина од месецот можете да запознаете личност на која ѝ треба љубовно исцелување, исто како вас или пак да се поврзете на нов начин со некој што веќе го познавате. Чувствата се будат со сочувство и разбирање, но може да откриете дека не се движите во правец на романса, туку во правец на платонска врска и длабоко пријателство и приврзаност на ниво кое досега не сте го знаеле.

ЈАРЕЦ

Чувствувате длабока потреба за заедништво и домашен мир и стабилност, но превирањата во врската можат да ве наведат да преиспитате сè и да ги одмерите причините за раскинување, доколку чувствувате дека вашите емоционални потреби не се задоволени. Ѕвездите советуваат дека сепак треба да одберете да вложите труд во поправка и заживување на врската, ова во втората половина од месецот може да ви донесе чувство на олеснување и слобода да бидете тоа што сте, во рамките на партнерската врска - и тоа е нивото на рамнотежа што сакате да го постигнете. Бидете внимателни и не постапувајте избрзано, за да не го изгубите она што е добро и важно и што сепак силно ве поврзува.

Ако сте слободни, имате добри шанси да најдете партнер со потенцијал за долготрајна врска. Можете да запознаете нова личност во поширок круг на пријатели, затоа не пропуштајте можности за собири и покани за социјални настани. Преку енергијата на забава, релаксација и смеа, можете да се поврзете со некој кој има слични вредности и очекувања од врската како вие. Дозволете си да ве понесат чувствата - не можете да контролирате што се случува и да ги стискате односите кои се воспоставени во познати калапи, па дозволете вашето срце и ум да бидат отворени за нова енергија и динамика.

ВОДОЛИЈА

Април носи зајакнување на партнерските односи во втората половина од месецот, но на крајот на месецот може да доживеете недоразбирања и забуни во однос на заедничкиот и семејниот живот, па затоа не е добар момент за донесување големи одлуки на овие области. Наместо да планирате преселба, проширување и начини да се грижите за постарите или помладите членови на семејството, фокусирајте се на она што е основно во вашата врска - што е разбирање без многу објаснување, почитување на границите и личната слобода и исполнување на јасните барања на вашиот партнер (и јасно изразување на сопствените ). Одржувајте отворена линија на комуникација, за да нема недоразбирања и погрешни толкувања и лесно ќе постигнете договори и компромиси (без драма или пазарење).

Ако сте сами, може да доживеете страв од иднината - стравот не е секогаш лош и негативен, искористете го тоа чувство како двигател за да направите повеќе од она што го сакате и ви треба. Интелектуални активности, патување, истражување на можностите за личен раст, комуникација со различни луѓе што ве инспирира и ги проширува вашите хоризонти. Повеќе ви требаат нови хоризонти и поширока перспектива отколку нова врска, а таа ќе дојде, како логично продолжение и последица на вашата фундаментална работа врз себе.

РИБИ

Лошиот аспект на Венера во вашиот априлски хороскоп може да предизвика несогласувања, па дури и полошо. Може да се чувствувате повредени, искористени и да му припишувате различни манипулативни однесувања, неискреност и површност на вашиот партнер. Но, вашето расудување е заматено од набојот што го чувствувате, кој не е создаден од вашиот партнер - тоа е товарот на вашето искуство, обликуван од токсични модели на однесување. Ако сите ваши завршиле на сличен начин, можете малку да се повлечете и да гледате како напредувате кон крајот, следејќи го истото сценарио. И кога ќе го видите тоа, можете да застанете и подобро да се погледнете себеси, од поширока перспектива. Ако чувствувате потреба да разговарате со партнерот за болни прашања, создадете концепт за разговорот да не отстапува од темата.

Ако сте сами, ќе се чувствувате многу инспирирани и ќе бидете расположени да преземете различни акции - преуредување на вашиот дом, помагање на пријател во преуредување и реорганизирање на просторот (можеби ќе откриете дека сте толку добри во тоа што би можеле да започнете бизнис). Ќе бидете расположени за вежбање и диета - со други зборови, ќе направите се за да избегнете соочување со вашите чувства. Од една страна го будите вашиот креативен потенцијал, а од друга ги потиснувате чувствата. Но, потиснатите чувства на крајот (наскоро) ќе се свртат против вас и ќе ја блокираат вашата креативна енергија. Проширете ги аспектите на работа на себе, усвоете некоја духовна пракса, одете на терапија, осмелете се и кажете му на личноста што ви се допаѓа што чувствувате и што би сакале - сето тоа ќе ви помогне повеќе да се сакате себеси и да уживате во животот.

Тагови
реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Љубов и секс

Правило на 5 минути за решавање расправии

Како се решаваат расправии во врската со „правилото на 5 минути“?

Read more

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

10 причини зошто е добро да бидете сингл од 20 до 30 години

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Топ 15 најнеобични инженерски проекти

Читај повеќе
Правило на 5 минути за решавање расправии

Како се решаваат расправии во врската со „правилото на 5 минути“?

Читај повеќе

Германците направија математика: Хрватска е поскапа од Грција и Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Читај повеќе

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Читај повеќе

5 знаци кои покажуваат дека не јадете доволно

Читај повеќе

Кои се најпопуларните имиња во светот?

Читај повеќе

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најчудната мачка во светот: Личи на врколак и е многу интелигентна

Читај повеќе