Интересно истражување

Луѓето трошат пари на парфеми, но природниот мирис е најдобар

Природниот телесен мирис има силно влијание на тоа како другите нѐ доживуваат, а некои научници тврдат дека мирисот ја открива нашата личност.

Луѓето трошат многу пари на парфеми, само за да бидат привлечни за спротивниот пол. Но, најновото истражување покажа дека нема ништо попривлечно од природниот мирис.

Природниот телесен мирис побрзо ќе привлече и заведе некого отколку парфемот нанесен на кожа, сметаат научници. Ова го тврдат според резултати од анализа на неколку студии, од кои заклучокот е ист: природниот мирис на телото е најдобар.

Еден тим открил дека жените повеќе го сакаат мирисот на доминантните мажи, а мирисот на доминација им е посебно привлечен во текот на плодните денови. Исто така, откриле дека жените најнепривлечно им мирисаат на мажите во текот на менструација, а најпривлечно во текот на овулација.

Осцилациите во мирисот се многу суптилни, но нашата потсвест ги препознава.

Во студија, од учесниците било побарано да го оценат мирисот на други луѓе првин со парфем, а потоа без парфем. Резултатите се интересни, повеќето го оцениле природниот мирис за попријатен, додека некои изјавиле дека мирисале многу полошо со парфем.

Очигледно е дека природниот мирис има силно влијание на тоа како другите нас нѐ доживуваат. Некои научници смета дека мирисот ја открив нашата личност.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Мачка ја прекина прес-конференцијата на Бразил пред мечот со Хрватска

Read more

Живот

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Read more

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Read more

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Read more

Time: Зеленски е личност на годината

Read more
 

Магазин

Три причини зошто жените глумат оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе