Живот

Одложен традиционалниот карневал во Рио де Жанеиро

Традиционалниот карневал во Рио де Жанеиро, кој требаше да биде одржан во февруари идната година, е одложен поради пандемијата на COVID-19, потврдија организаторите.
Read more

Кои се најпаметните градови во светот?

Сингапур, Хелсинки и Цирих се најпаметните градови во светот, судејќи според швајцарска анализа објавена среде дебата за иднината на урбаниот дизајн во постпандемиско доба.
Read more

Три најсебични хороскопски знаци

Read more

Брак, развод или унапредување: Овие хороскопски знаци есенва ги очекува голема животна промена

Есента е период на промени со потрајни последици. По летото кога одмараме и имаме по некоја авантура, следува богатата и плодна есен кога носиме одлуки што ќе имаат долгорочно влијание и важност во нашите животи.
Read more
filter

КМФ: Конкурсите будат сеќавање на времињата кога фотографијата беше „егзотична уметност“

Купот на македонска фотографија го организираше првиот конкурс за фотографија и ги прогласи победниците на првото издание.
Read more

Дилета Леота, најзгодната новинарка во светот ќе објави книга

Најпознатата италијанска новинарка и според многумина, најзгодна новинарка во светот, Дилета Леота наскоро ќе објави книга во која ќе опише многу непознати детали од нејзиниот живот.
Read more
filter

Гастрономски мапи: По кои јадења е најпозната Македонија?

Националната кујна е голем дел од културниот идентитет на една земја и народ. Некои земји имаат толку популарни јадења што се познати и имаат свои верзии низ целиот свет: пица, суши, баклава, тортилја, бургер...
Read more

Мажите родени во овие хороскопски знаци важат за тврдокорни ергени

Некои луѓе едноставно не можат да си замислат да го минат животот со една личност, односно тешко го прифаќаат моногамниот стил на живеење. Тие едноставно сакаат авантури, слобода, запознавање на нови луѓе и патувања.
Read more
filter

Кои се петте најмалку посетени земји во светот?

Некои се наоѓаат на крајот на светот, а некои не може да ги посетите бидејќи имаат бројни услови и рестрикции.
Read more

Дали го искористивте годишниот одмор?

Што се подразбира под „вистински одмор“ и колку би требало да трае? Дали е подобро да одите на еден долг годишен одмор или на почести, а пократки викенд-одмори?
Read more

Почина мајката на Силвестер Сталоне

Џеки Сталоне, мајката на славниот актер Силвестер Сталоне, почина на 98 години, соопшти семејството.
Read more
filter

„Баш си сладок, штета што си во кола“ – Што може да научиме од герила акцијата во Белград?

Членовите на белградската иницијатива „Улици за велосипедисти“ организираа герила акција низ главниот град на Србија со цел да ги поттикнат сограѓаните почесто да возат велосипед.
Read more
реклама

Нагорно-Карабах: Не е важно кој прв почна, туку кој стои зад војната

Read more

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Read more

Контроверзната секс поза 69 доби нова верзија

Read more

Најлошата работа што може да ја чувате во паричникот

Read more