Маркос Алонсо станува само третиот фудбалер кој настапувал за Реал, Барселона и Атлетико

Откако во понеделникот беше објавено дека левиот бек Маркос Алонсо ќе ја напушти Барселона како слободен играч ова лето, сега се чини дека е познато каде ќе оди.

Каталонски Sport пишува дека нов клуб на Алонсо ќе биде Атлетико Мадрид. Со овој трансфер Алонсо би станал само третиот играч во историјата кој играл за сите три клуба од шпанската голема тројка, која ја сочинуваат Реал, Барселона и Атлетико. Заедно со него тоа го постигнаа само Мигел Солер и Бернд Шустер.

Алонсо порасна во Реал Мадрид и одигра еден натпревар за првиот тим, по што играше за Болтон, Сандерленд, Фиорентина и Челси. Тој пред две години како слободен играч пристигна во Барселона од Челси.

Оваа сезона тој е во втор план и на теренот мина само 299 минути. Вкупно, 33-годишниот дефанзивец одигра 44 натпревари за Барселона, последниот во октомври минатата година. Пред него своја шанса добиваат Алехандро Балде и Жоао Кансело.

реклама

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Read more

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Read more

Фудбал

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Read more

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Read more

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Read more

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Read more
 

Спорт

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Читај повеќе
  • play_arrow

Срушен рекордот за најбрз гол на ЕУРО: Албанија погоди по само 23 секунди

Читај повеќе
  • play_arrow

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Читај повеќе
  • play_arrow

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Читај повеќе

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Читај повеќе

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Читај повеќе

Спалети им забрани многу работи на фудбалерите на Италија

Читај повеќе