Марсеј, Спарта и Спортинг во осминафиналето на Лига Европа

Во осминафиналето на Лигата на Европа се пласираа фудбалерите на Марсеј, Спарта Прага и Спортинг.

Спортинг одигра 1:1 со Јанг Бојс во Лисабон, но мина благодарение на победата од 4:2 од првиот натпревар. Ѓокерес (13.) беше стрелец за Португалеците, а Ганвула (84. пенал) за Швајцарците.

Спарта го победи Галатасарај со 4:1 во Прага и ја надополни негативата од 2:3 од првиот меч во Истанбул. За Чесите погодија Пресијадо (8.), поранешниот напаѓач на Локомотив, Тучи (74.), Хараслин (80.) и Кухта (90+6), а за Турците Бардакчи (16.).

Марсеј го победи Шахтјор со 3:1 на Велодром и со вкупни 5:3. Аубамејанг (23.), Сар (74.) и Кондогбија (81.) погодија за Французите, а Судаков (12. пенал) за Украинците.

Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Фудбал

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Read more

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Read more

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Read more

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Хет-трик на телохранителот на Меси – запре 3 навивачи на еден натпревар

Читај повеќе

Алкарас нема да ја брани титулата во Барселона

Читај повеќе

Конор МекГрегор се враќа во октагонот

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс играле 56 секунди подолго - НБА мораше да признае грешка

Читај повеќе

Легендарниот Малдини во кариерата од само еден играч побарал дрес

Читај повеќе

Шампионката во трискок нема да го брани златото во Париз

Читај повеќе

Луис Алберто побарал да го раскине договорт со Лацио

Читај повеќе

Скопјани, ајде на стадион: Се игра градското дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ трагичар во шокантниот пораз на Денвер

Читај повеќе