Маск планира да најде друг директор за Twitter

Американскиот милијардер Илон Маск најави дека во иднина планира да се повлече од позицијата директор на Twitter и воедно изрази надеж дека реструктуирањето на компанијата ќе биде завршено во следните неколку недели.

Во објава на Twitter напиша дека планира да остане на челната позиција додека компанијата не ја зацврсти позицијата на пазарот, додавајќи дека за тоа ќе биде потребно извесно време.

Како што пишува Washington Post, Маск вчера наводно испратил имејл до вработените во Twitter порачувајќи дека мора да се обврзат на „прекувремена работа со висок интензитет“ или во спротивно да ја напуштат компанијата.

На оние кои сакаат да ја напуштат компанијата ќе им се исплати отпремнина во висина од три месеци плата, пишува американскиот весник. 

Тагови
реклама

Интернет

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Read more

Колкави ви се шансите да спасите хакиран Facebook профил?

Read more

Маск ги зголеми цените на Starlink за Украинците

Read more

Како Google ќе го смени начинот на кој пребаруваме на интернет?

Read more
 

Гик

ЕУ дебатира како правно да се регулира работата на вештачката интелигенција

Читај повеќе

Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Читај повеќе

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Читај повеќе

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Читај повеќе
  • play_arrow

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Читај повеќе

ЕУ инвестира 43 милијарди евра во производство на европски чипови

Читај повеќе

Кој најмногу верува во вештерки, клетви и уроци?

Читај повеќе

Под супервулканот Јелоустоун има двојно повеќе магма отколку што се мислеше

Читај повеќе