Ме врти колено: Како влијае времето на болката во зглобовите?

Дали честите промени на времето може да влијаат врз болката во зглобовите, поточно кај луѓето кои боледуваат од артритис?

Многу луѓе тврдат дека чувствуваат промени, дека ќе врне дожд или дека „ќе се расипе времето“ кога ги врти колено или чувствуваат не само болка, туку и вкочанетост на зглобовите, но тоа не е правило што важи за сите.

Прашање е, ако времето навистина влијае, кое време е најдобро за луѓето кои имаат проблеми со зглобовите?

Во едно истражување од 2004 година тема на ипитување било влијанието на атмосферскиот притисок на артритисот и авторите заклучиле дека пациентите со остеоартритис имаат посилни болки во зглобовите кога притисокот е низок, а пациентите со ревматски артритис имале поголеми болки кога температурата била пониска.

Друго истражување објавено во списанието Journal of Reumatology исто така од 2004 година, покажало дека високата влажност на воздухот не е добра за артритисот.

Истражување објавено во истото списание во 2015 година го опфатило прашањето дали дневните временски услови во рок од три дена и промената на тие временски услови влијаат врз болката во зглобовите кај постари луѓе. Резултатите сугерираат дека нема причинко-последична врска меѓу болката во зглобовите и варијаблите на временските услови од ден за ден.

Од друга страна, истражување споведено во Аргентина врз пациенти со остеоартритис, ревматски артритис и фибромијалгија, но и на луѓе без вакви проблеми, покажало дека болните чувствувале посилни болки во деновите со пониска температура, а на здравите луѓе временските услови не влијаеле.

Кај оние со ревматски артритис влијаеле влажноста и високиот притисок, а кај оние со остеоартритис влијаела високата влажност на воздухот.

Пациентите со фибромијалгија имале проблеми во деновите со висок атмосферски притисок, меѓутоа болките не биле толку јаки за да може да се каже дека болките се предвесник за промена на времето.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Здравје

Што предизвикува висок шеќер во крвта?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more
 

Магазин

Што предизвикува висок шеќер во крвта?

Читај повеќе
  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе