Мегасанта мраз испушта големи количества слатка вода во океанот

Огромната санта мраз наречена А58 испушта повеќе од 1,5 милијарди тони свежа или слатка вода во океанот секој ден поради топењето на мразот.

Станува збор за количина на вода која е 150 пати поголема од онаа што ја користи цела Велика Британија дневно. А68 беше најголемата санта мраз во светот за краток временски период, со површина од речиси 6.000 квадратни километри кога се одвои од Антарктикот во 2017 година. Но, до почетокот на 2021 година, исчезна, заедно со нејзините милијарда тони мраз.

Тим од Универзитетот во Лидс анализирал сателитски податоци за да добие увид во промените во димензиите на сантата мраз додека се движела на север низ Јужниот Океан и влегувала во Јужниот Атлантик.

Истражувачите процениле варијации во топењето на ридот, кој постои три и пол години. Еден од клучните периоди беше кога А68 се приближуваше до потоплите клими и Јужна Грузија. Имаше загриженост дека огромната санта мраз може да се насука во околните плитки води и да ги блокира патиштата на милиони пингвини, фоки и китови, но тоа не се случи. Истражувачите откриле дека А68 изгубил доволно длабочина за да може да продолжи да лебди.

До април 2021 година, А68 се распадна на многу помали фрагменти кои повеќе не можеа да се следат. Но, влијанието врз екосистемот ќе биде трајно. Фрагментите имаат значително влијание каде и да се појават, а нивната слатка вода ќе ги промени локалните струи. Железото, другите минерали и органската материја што ги „собрале“ за време на нивниот „живот“ ќе завршат во океанот и ќе „сеат“ биолошка продукција.

Британците поставија уреди во близина на А68, дизајнирани да ги следат условите, а собраните податоци се интересни.

„Постојат силни показатели за промени во флората на фитопланктонот околу сантата А68, како и во таложењето на материјалот во подлабоките делови на океанот“, заклучија истражувачите.

Тагови
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Вести

Иднината сега: Domus користи обновлива енергија, има кабини, теретана и базен

Read more

Роверот на Марс сними „врата“ врежана во карпа

Read more

Зошто Европејците не се капеле во средниот век?

Read more

Босна и Херцеговина го има најскапиот водопад во светот

Read more
 

Гик

Популарни страници следат сè што правиме на интернет: Се памти и тоа што е избришано

Читај повеќе
  • filter

Иднината сега: Domus користи обновлива енергија, има кабини, теретана и базен

Читај повеќе

Доаѓаат големи промени во iOS 16

Читај повеќе

Научници оживеаја активност во човечко око после смрт

Читај повеќе

Роверот на Марс сними „врата“ врежана во карпа

Читај повеќе

Ситуацијата за Need for Speed ​​се менува

Читај повеќе

iPhone не е единствениот кој се префрла на USB-C порт

Читај повеќе

Зошто Европејците не се капеле во средниот век?

Читај повеќе
  • filter

Босна и Херцеговина го има најскапиот водопад во светот

Читај повеќе