СО НОВA ПЛАТФОРМА

Mercedes C-Class на струја ќе стигне по 2024 година

Извршниот директор на Mercedes-Benz, Маркус Шафер изјави дека електричната верзија на C-Class нема да пристигне на пазарот пред 2024 година, а исто така откри дека ќе се заснова на нова платформа фокусирана на електричен погон.

Во моментов Mercedes ја проширува својата гама на електрични возила, а на EQC ќе му се придружат EQA кросоверот и малиот SUV EQB.

Седаните EQE и EQS исто така се очекуваат подоцна оваа година.

C-Class и S-Class ја делат платформата MRA, а Шафер рече дека електричната C-Class нема да ја користи новата платформа МЕА што ќе биде база за моделот EQS, туку новата MMA платформа.

Оваа платформа ќе се користи за модели со различни големини од 2024 година.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Хороскопски знаци во кои се раѓаат најверните партнери

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Авто новости

Huawei го претстави својот прв автомобил

Read more

Ова се новите BMW M3 и M4

Read more

Ford го претстави кросоверот Evos

Read more

Ferrari оваа година ќе претстави три нови модели

Read more
 

Автомобили

  • filter

Huawei го претстави својот прв автомобил

Читај повеќе
  • filter

Ова се новите BMW M3 и M4

Читај повеќе
  • filter

Ford го претстави кросоверот Evos

Читај повеќе

Ferrari оваа година ќе претстави три нови модели

Читај повеќе
  • filter

Seat ја претстави освежената Ibiza

Читај повеќе

Honda ја објави првата фотографија од новиот Civic Sedan

Читај повеќе

Ова се новите Audi Q4 e-tron и Q4 Sportback e-tron

Читај повеќе
  • filter

Electron Quasar: Хиперавтомобил кој ќе развива 2.300 КС

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Bentley Continental GT Speed Convertible

Читај повеќе