Металика дарежливи во Романија, оставија 250 илјади евра за болница

Пред вчерашниот распродаден концерт во Букурешт американскиот бенд донирал средства на романско здружение кое ја гради првата детска онколошка болница во земјата.

Фондацијата Dăruiește Viață (Дарувај живот) објави на својата facebook страница за донацијата која била направена преку All Within My Hands непрофитабилната фондација на самиот бенд.

Dăruiește Viață е основана во 2012 година, а лани започна со изградба на болницата во Букурешт која се чекува да заврши идната година. Покрај Металика, до сега донирале повеќе од 260 илјади поединци и скоро две илјади компании.

Романија важи за најнеразвиена од сите членки на ЕУ токму поради слабата инфраструктура, но и големата корупција во адмистрацијата. Владата на земјата веќе неколку пати ја одложува изградбата на три болници за кои ЕУ веќе распредели средства.

реклама

ДИК објави резултати преку стрим на YouTube

Read more

Апасиев: Ова е досега невиден изборен грабеж

Read more

Се запали возилото со изборен материјал од Гостивар на пат кон ДИК

Read more

ДИК: СДСМ освои 36,48% од гласовите, ВМРО-ДПМНЕ 35,47%

Read more

Музика

EXIT откажан поради алармантната ситуација со коронавирусот во Србија

Read more

Култната „The Passenger“ на Иги Поп доби видеоспот по 43 години

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Далај Лама објави нова песна

Read more

Сцена

  • play_arrow

Поинаква суперхеројска приказна: „Project Power“ со Џејми Фокс и Џозеф Гордон-Левит

Читај повеќе
  • play_arrow

Голем интерес за кината на отворено во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Пеколен спојлер во трејлерот за петтата сезона на „Lucifer“

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе трејлерот за „Street Survivors: The True Story of the Lynyrd Skynyrd Plane Crash“

Читај повеќе
  • filter

Животот на Наја Ривера низ фотографии

Читај повеќе
  • filter

Животот на Кели Престон низ фотографии

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет нови серии кои мора да ги гледате ова лето

Читај повеќе

Кино под отворено небо: Циклус филмови со Чарли Чаплин во Кинотека

Читај повеќе

EXIT откажан поради алармантната ситуација со коронавирусот во Србија

Читај повеќе