Михајловиќ ја објави својата автобиографија

Под насловот „La partita della vita“ Синиша Михајловиќ денеска на јавноста ѝ ја презентираше својата книга.

Во живо на GazzettaTV српскиот стратег говореше за своето прво книжевно издание, автобиографијата наречена „La partita della vita“ (Натпревар на животот).

Книгата во издание на Solferino е напишана со помош на Андреа Ди Каро, заменик директор на La Gazzetta dello Sport, најтиражниот италијански весник. Во неа Михајловиќ раскажува за својата кариера, од времето кога играше со Роберто Манчини, Златан Ибрахимовиќ и Дејан Станковиќ, а против Франческо Тоти, до односот со Масимо Морати и Валтер Сабатини. Но, и за неговата борба со леукемијата.

Засега книгата е достапна само на италијански јазик.

Михајловиќ од јануари 2019 е на клупата на Болоња. Претходно ги водеше Спортинг, Торино, Милан, Сампдорија, Фиорентина, Катанија и пред 10 години исто така Болоња, беше и селектор на Србија, а тренерската кариера ја почна како асистент на Манчини во Интер.

Играчката кариера ја почна во Борово, потоа играше за Војводина, а се прослави во златната генерација на Црвена звезда. Од 1992 година до крајот на кариерата во 2006 беше во Серија А играјќи за Рома, Сампдорија, Лацио и Интер.

За репрезентацијата на Југославија одигра 60 натпревари и постигна 10 голови. Настапи на Мундијалот 1998 и ЕУРО 2000, а беше на списокот и за ЕУРО 1992 кога поради војната на репрезентацијата на Југославија ѝ беше забрането да игра.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Фудбал

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Read more

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Read more

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Read more

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Читај повеќе

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе

Падна одлука: ЕУРО ќе се игра пред навивачи

Читај повеќе

Пеце Суперхикс: Никој не е избришан од химната за ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е нудистот што трчаше на теренот во Гранада?

Читај повеќе