Митови за сексот во кои не треба да верувате

Повеќето луѓе имаат малку нереална слика за сексот, но тоа што мора да го сфатиме е дека секој од нас има поинаков вкус и сето тоа е индивидуално, смета секс-терапевтката и психолог Гема Криб.

Во нејзината нова книга „Great Sexpectations“ таа прави разлика што е мит, а што е вистина за сексот, а The Sun објави интересни детали од книгата.

Мора да бидете возбудени пред сексот

На некои луѓе им е потребно да почнат со бакнежи и предигра за воопшто да се создаде интензивна желба и копнеж, но тоа не е нешто необично. Едно истражување откри дека 97 проценти од жените и 60 проценти од мажите велат дека имаат секс и кога не се возбудени, а тоа чувство се појавува дури по некое време.

Мажите имаат поголема желба за секс од жените

Либидото на мажите се опишува како поинтензивно, поанимално, а нивната желба за секс се споредува со чувството на глад. Но, желбата за секс не е послаба кај жените, како што многумина веруваат. Во текот на едно истражување, снимките од мозок покажале дека во женскиот мозок се случуваат истите процеси како и кај мажите додека гледаат порно филмови или еротска содржина. Исто така, на намаленото либидо влијаат истите работи кај двата пола, депресија, стрес и незадоволство во врската.

Само жените глумат оргазам

Многу мажи силно се фокусираат на оргазмот на нивната партнерка, а жените неретко чувствуваат притисок дека мора да го постигнат, за да не го повредат партнерот. Докажана е истата работа кај двата пола, 11 проценти од мажите глумат оргазам од две причини. Исти како и кај жените – за да не ја повредат партнерката или сексот да заврши побрзо.

Сите оргазми се исти

Многу луѓе не знаат дека мажите можат да доживеат оргазам и без ејакулација. „Сувиот оргазам“, како што се нарекува, може да се појави од медицински причини, но и поради честа мастурбација.

Жените може да доживеат неколку видови оргазми, некои се подобри од другите. Најбрз е оној преку стимулација на клиторисот, а за оргазам преку стимулација на Г-точката треба малку повеќе да се потрудите. Но, тој е поинтензивен и најмногу се чувствува во внатрешноста на вагината.

реклама

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Љубов и секс

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Што посакувам да ме научеа по Сексуално oбразование во средно?

Read more

Зошто не можат да најдат љубов? Лавот е егоист, Бикот предвидлив

Read more

Петте најлоши пози во сексот

Read more
 

Магазин

Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Читај повеќе

Рецепт на денот: Шницли во сос со сенф

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Идеја за појадок: Печена овесна каша

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботот Digidog им го чува грбот на полицајците во Њујорк

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Читај повеќе

Намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија од кафето

Читај повеќе
  • play_arrow

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Читај повеќе