Младите сè почесто пребаруваат информации преку TikTok и Instagram

Google објави податоци кои се малку поразителни кога станува збор за гигантот за пребарување на интернет.

Имено, според анализата, близу 40 проценти од генерацијата Z одлучуваат да пребаруваат на интернет преку популарните апликации TikTok и Instagram, во споредба со пребарувањето на Google Search и Maps.

Како што објави TechCrunch, извршниот директор на Google, Сундар Пичаи, истакна дека е свесен дека форматот TikTok го менува начинот на кој младите пребаруваат на интернет и додаде дека Google сака да биде во чекор со светските трендови.

Интерна студија и статистика на компанијата покажуваат дека речиси 40 отсто од младите кога бараат место каде планираат да ручаат, не одат на Google, туку на TikTok или Instagram.

Google планира одредени промени, кои треба да привлечат помлада публика, а тоа ја вклучува и можноста корисникот да ја движи камерата на одредена област и да добие подобар преглед на достапните објекти на поширока сцена.

Веќе имаше извештаи дека TikTok сè повеќе станува закана за Google, особено кога станува збор за видео сервисот на компанијата YouTube.

TikTok е најбрзо растечката апликација во сегментот на социјалните мрежи и доживеа вистинска експанзија во последниве години. Приходите од рекламирање на TikTok се очекува да го надминат YouTube до 2024 година.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Вести

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Read more

Годинашната суша во Европа најлоша во изминатите 500 години

Read more

Кина разви дрон што може да ја пробие одбраната на носачите на авиони

Read more

Откриено каков бил животот на средната класа во Помпеја

Read more
 

Гик

Научна студија: Никаде на Земјата дождовницата не може да се пие

Читај повеќе

Бејби бумерите имаат најслаби лозинки, а милениумците се најранливи

Читај повеќе

Најголемата утка на Netflix: 99% од корисниците не ги ни пробале игриците

Читај повеќе

Годинашната суша во Европа најлоша во изминатите 500 години

Читај повеќе

Кина разви дрон што може да ја пробие одбраната на носачите на авиони

Читај повеќе

Откриено каков бил животот на средната класа во Помпеја

Читај повеќе

АЕК: Малолетниците дневно приклучени на интернет и повеќе од пет часа

Читај повеќе

WhatsApp воведе нови опции за поголема приватност на корисниците

Читај повеќе

Во Њујорк пронајдена статуа на индиска божица украдена во 1971 година

Читај повеќе