Модата станува сè побизарна: Дизајнер претстави колекција извалкани и искинати гаќи

Американскиот дизајнер Вили Чавариа на модната недела во Њујорк претстави колекција од извалкани и искинати гаќи.

Очекувано, реакциите беа негативни и многумина изјавија дека модата станува сè побизарна.

„Богатите сакаат да се преправаат дека се сиромашни“, „Ми се гади од вакви дизајнери кои мислат дека се револуционерни“, „Срамота е што се обидуваат да ја направат сиромаштијата модерна“, „Можам да ги замислам Кање и неговата сопругата како шетаат по улиците на Венеција во овие гаќи“, се дел од коментарите на социјалните мрежи.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Diet Prada ™ (@diet_prada)

Чавариа ја започна својата кариера во светот на модата кон крајот на 90-тите. Покрај тоа што е основач на истоимениот бренд, тој работи и како дизајнер за Calvin Klein.

Тврди дека преку облеката што ја создава го покренува прашањето за расната нееднаквост, политиката и сексуалноста.

„Сакам да им покажам на луѓето форми на убавина на кои досега не биле изложени. Сакам да предизвикам емоции кај нив и да им дадам до знаење дека има толку многу непризнаена убавина во светот“, рече тој претходно во интервју за магазинот Town & Country.

Тагови
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Стил

Pirelli го претстави календарот за 2024 година

Read more

Aitana е модел создаден од вештачка интелигенција - заработува илјадници евра месечно

Read more

Ова ќе биде интересно: Откриена е темата на Мет Гала 2024

Read more

На модна аукција наддавајте се за креација на македонски дизајнери

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе