Модриќ започна преговори со Реал, но и со уште два клуба

Лука Модриќ (37) конечно ги започна преговорите со Реал за продолжување на неговиот договор кој завршува за само три месеци. Ова го соопшти Флоријан Плетенберг, новинар на германски Sky Sport и многу сигурен извор за трансфери.

Ова е одлична вест бидејќи долгото чекање на Реал да започне преговори со својата легенда која наскоро може да го напушти клубот без обештетување, во комбинација со многу флуктуирачката форма на Модриќ во последните месеци, беше причина за сè почестите шпекулации дека Реал повеќе не го сака Модриќ.

Меѓутоа, оваа вест го покажува спротивното. Споменатиот извор наведува: „Реал и Модриќ започнаа преговори за продолжување на договорот до 2024 година, но во исто време за Модриќ сериозно се заинтересирани клубови од Катар и Саудиска Арабија. Можно е тој да го напушти Реал на крајот на сезоната. Конечната одлука се очекува за две недели до еден месец.“

Со оглед на возраста на Модриќ, Реал во последните години му ги продолжи договорите на една сезона. Модриќ дојде во Реал во 2012 година од Тотенхем со отштета од 35 милиони евра. Оттогаш, тој одигра 473 натпревари за Реал, постигна 37 и намести 76 гола. Со Реал освои три шпански и пет европски титули.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Read more

Скандинавскиот начин на спиење спасува бракови и врски: Нема повеќе кавги в кревет

Read more

Голем љубовен хороскоп за октомври 2023

Read more

Фудбал

Кои се топ 10 највредни млади фудбалери до 21 година?

Read more

Турција ја повлече кандидатурата - ЕУРО 2028 ќе се игра на Британските Острови

Read more

Милевски објасни зошто ги изоставил Несторовски и Дориан, а го викнал Чурлинов

Read more

Муцунски: Вардар и Комити добиваат нов спортски терен во Аеродром, поддршката за клубот продолжува и во иднина

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Џими Батлер смени имиџ, навивачите на Мајами воодушевени од емо фризурата

Читај повеќе

Кои се топ 10 највредни млади фудбалери до 21 година?

Читај повеќе

Турција ја повлече кандидатурата - ЕУРО 2028 ќе се игра на Британските Острови

Читај повеќе

Милевски објасни зошто ги изоставил Несторовски и Дориан, а го викнал Чурлинов

Читај повеќе

Муцунски: Вардар и Комити добиваат нов спортски терен во Аеродром, поддршката за клубот продолжува и во иднина

Читај повеќе

Милевски повика 25 играчи за одлучувачкиот натпревар против Украина

Читај повеќе

Ван Хал по 19 години се врати во Ајакс

Читај повеќе

Скандал во Динамо: Во авионот прошверцувалe хулиган од Атина

Читај повеќе
  • play_arrow

Тен Хаг незапирливо го води Јунајтед во амбис: Сруши негативен рекорд кој стоеше од 1986

Читај повеќе