Мртви птици преплавија руски град и предизвикаа лавина теории на заговор

Разни теории на заговор се објавуваат по социјалните мрежи откако улиците на руски град се преплавија од мртви птици. Патем, градот е познат по блиската нуклеарна централа.

Жителите на градот Балаково, кој се наоѓа во регионот Саратов на околу илјада километри јужно од Москва, се сведоци на необична и морничава глетка отккао градските улици беа преплавени со мртви птици.

Веднаш на сцена стапија бројните теории на заговор: од силни воздушни струења, огномет, загадување од фабрики, дури до 5G мрежата која, патем, во Русија не е ни воведена.

„На почетокот од ТВ серијата 'Chernobyl' сите птици умираат“, вели еден коментар кој собра куп лајкови на рускат социјална мрежа ВКонтакте.

Remote video URL

Ветеринарниот институт од Саратов го истражува необичниот настан, а веќе претпоставуваат дека се работи за епидемија од вид на птичји грип. Сепак, локалните жители не веруваат многу во можностите на локалните ветеринати.

„Тешко веројатно дека ветеринарите од Саратов се компетентни. Треба да повикаме експерти од Москва, каде сите најдобри поединци одат за да заработат многу пари“, пишуваат жителите на Балаково.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Чек дис аут

Што би се случило ако обична игла удри во Земјата со брзина на светлината?

Read more

Лавче истрчало среде пат во Србија

Read more

Ја изградил најтесната зграда во светот за да го блокира погледот кон море на брат му

Read more

Дали богатството на Инките спие на Островот на смртта?

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе