Мумиите откриваат: Која болест била најчеста кај децата од древниот Египет?

Кога ѕирнале под завоите на мумифицираните деца, научниците откриле која болест е најзастапена меѓу нив.

Меѓународен тим од палеопатолози предводен од Стефани Панцер собрал над 20 древни египетски мумии на деца, со цел да откријат од кои болести најмногу страдале. А причината за вакво нешто лежи во фактот што мумифицираните остатоци се уникатно зачувани и даваат повеќе информации за животот во минатото отколку скелетните остатоци.

За да дојдат до каков било заклучок, по CT скенирањето, ја пресметале густината на коските на испитаниците и ги споредиле резултатите. Сè укажувало дека 7 од 21 детска мумија имале јасни и впечатливи знаци на анемија, т.е. истакнат фронтален свод на черепот.

URL

Една од детските мумии имала и траги на болест позната како таласемија, наследно пореметување поради кое човечкото тело не може да произведе доволно хемоглобин. На истата мумија на која ги воочиле јасните знаци на болест на крвта, откриено е и дека има невообичаено голем јазик, што укажува на Беквит-Видемановиот синдром.

Проценките се дека детето починало на возраст од 1 и пол година и тоа токму поради горенаведените болести. Кај останатите деца утврдениот распон на старост во моментот на смртта изнесувал од 1 до 14 години, со тоа што, како што истакнуваат научниците, кај останатите не може да се утврди што точно било причина за настанатата смрт.

Сепак, за научниците ова се доволно информации за да дојдат до заклучок дека анемијата била широко распоространета во древниот Египет поради фактори како неухранетост, паразитски инфекции и генетски пореметувања.

Резултатите од истражувањето се објавени во списанието International Journal of Osteoarchaeology.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Вести

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Read more

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Read more

Се очекува раст на продажбата на персонални компјутери во 2024 година

Read more

Копал компири како казна и нашол древно египетско богатство

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе