ФИБА МУНДОБАСКЕТ 2023 ФИЛИПИНИ/ЈАПОНИЈА/ИНДОНЕЗИЈА

МундоБаскетот ќе остане посиромашен за голем број ѕвезди, најголемата е Никола Јокиќ

МундоБаскетот сè уште не започнал, но горчливиот вкус околу него веќе се чувствува. Тоа требаше да биде собир на најдобрите кошаркари на денешницата, но, за жал, многу ѕвезди од различни причини нема да бидат во можност да се натпреваруваат за светската титула на тлото на Азија.

МундоБаскетот кој ќе се одржи од 25 август до 10 септември во Филипини, Јапонија и Индонезија ќе остане послаб за дури 24 врвни кошаркари, а не ја сметаме селекцијата на Соединетите Американски Држави, за која е карактеристично доаѓањето на глобалниот собир без најголемите ѕвезди.

Списокот на отсуства започнува со најдобриот кошаркар на денешницата, Никола Јокиќ, кој минатата сезона ги предводеше Денвер Нагетс до НБА прстенот, но со Србија нема да игра за освојување на пехарот на Светското првенство.

Освен Јокиќ, Србија ќе биде ослабена со отсуството на Василије Мициќ и Никола Калиниќ, а исто како и во случајот со Јокиќ, нема конкретно објаснување за причината за нивното отсуство. Немања Недовиќ отпадна од лични причини, а Владимир Лучиќ беше одвоен од теренот поради повреда.

Покрај Србија, на МундоБаскетот драстично ќе биде ослабена и Грција. Двократниот МВП на НБА, Јанис Адетокунбо нема да игра за Грците, а се повлекоа и двајцата ветерани Ник Калатес и Костас Слукас.

На репрезентацијата нема да и помогне најголемата ѕвезда на латвиската кошарка Кристапс Порзињѓис, а во Азија нема да го видиме ниту соиграчот на Јокиќ од Денвер, Џамал ​​Мареј.

Шпанците на турнирот ќе одат без двајцата најдобри плејмејкери Рики Рубио и Лоренсо Браун, додека Литванците ја немаат НБА ѕвездата Домантас Сабонис, искусните евролигашки играчи Мариус Григонис и Рокас Гидраитис.

Ниту Французите нема да бидат комплетни на МундоБаскетот. „Галските петли“ ќе останат без помошта на првиот пик од годинешниот драфт во НБА, Виктор Вембанјама.

Отсуствата не завршуваат тука. Италија ќе остане без помошта на Ник Манион од Басконија, Јапонија без својот најдобар играч Руи Хачимура, Влатко Цанчар е повреден кај Словенците, а Германците не можат да сметаат на Макси Клебер од Далас. Селекцијата на Доминиканската Република некако ќе мора да се снајде со отсуството на ветеранот Ал Хорфорд.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Кошарка

АБА лигата воведе ново правило

Read more

Се продава првиот автомобил на Лука Дончиќ

Read more

Тодор Гечевски е нов спортски директор на Работнички

Read more

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Read more
 

Спорт

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Читај повеќе
  • play_arrow

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Читај повеќе

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Читај повеќе

ВАР судиите кои го оштетија Ливерпул добија само два дена казна

Читај повеќе

Кениецот Киплагат победи на Скопскиот маратон, Дарио Ивановски го освои 3. место

Читај повеќе
  • play_arrow

Премиер лигата призна: На Ливерпул му е поништен чист гол - објаснувањето е лудо

Читај повеќе

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Читај повеќе
  • play_arrow

Канело го претепа противникот и ја одбрани титулата

Читај повеќе