На која осовина да го ставите подобриот пар гуми – напред или назад?

Одговорот може да ве изненади.

Понекогаш ќе замениме само еден пар гуми, а дури и да не го правиме тоа, гумите на погонските тркала повеќе се трошат. Кога е време за промена на гуми (летни со зимски), што да се прави со двата пара гуми, од кои едниот е повеќе истрошен?

На која осовина да ги ставиме гумите со подлабока „шара“ а на која поизабените? Важно прашање. Впрочем, трошењето на гумите на погонската осовина е значително поголемо поради зголеменото оптоварување.

На задната осовина секогаш треба да се поставуваат подобрите гуми, без разлика на видот на погонот, објаснуваат од германскиот TÜV. Тоа е клучно за стабилноста на возилото.

Како што пренесува Auto-Zeitung, со полоши гуми на задната осовина, задниот дел од возилото може да „забегува“, односно да се пренасочува, особено во кривини.

Сепак, не ги занемарувајте предните гуми, кои секогаш треба да имаат доволна длабочина на профилот, бидејќи тие се исклучително важни за прецизноста на управувањето, однесувањето во управувањето, сопирањето на влажни коловози, на мраз и снег.

Тие исто така играат важна улога во одржувањето на насоката на движење во случај на аквапланинг.

За да се избегне претерано различно абење, гумите на предната и задната осовина треба да се „ротираат“ на секои 10.000 до 15.000 километри.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Read more

Скандинавскиот начин на спиење спасува бракови и врски: Нема повеќе кавги в кревет

Read more

Голем љубовен хороскоп за октомври 2023

Read more

Авто новости

Доаѓа дождливо време - какви проблеми им носи есента на возачите?

Read more

Колку е можен хакерски напад на модерните автомобили?

Read more

Живот на тркала: Модуларниот XBUS наскоро ќе се најде во продажба

Read more

Dacia продаде 8 милиони автомобили во изминатите 19 години

Read more
 

Автомобили

Доаѓа дождливо време - какви проблеми им носи есента на возачите?

Читај повеќе

Колку е можен хакерски напад на модерните автомобили?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Живот на тркала: Модуларниот XBUS наскоро ќе се најде во продажба

Читај повеќе

Dacia продаде 8 милиони автомобили во изминатите 19 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали знаете да се снајдете во „патент“ ситуација во сообраќај?

Читај повеќе
  • filter

Презентирана редизајнираната Mazda 2 Hybrid

Читај повеќе

На 16,3% од половните автомобили им е враќана километражата

Читај повеќе

Пристигна новиот Mercedes-AMG GLC Coupe

Читај повеќе

BMW подготви и две хибридни plug-in опции за новата Серија 5

Читај повеќе