Најчудната мачка во светот: Личи на врколак и е многу интелигентна

Денес постојат стотици раси на мачки и секој од тие видови има нешто посебно што го прави уникатен. Но, дали некогаш сте се запрашале која раса на мачки има најнеобичен изглед?

Ликои (Lykoi) се секако најнеобичните мачки кои личат на врколаци од бројни приказни и филмови. Мачките од оваа раса се целосно здрави, а нивниот изглед е резултат на природни мутации.

Нивната седа коса со повремени бели прамени и нивното лице, кое е главно без влакна, резултира со тоа што луѓето ги поврзуваат со споменатото митолошко битие. Иако не изгледа така, нивното крзно воопшто не е грубо, туку многу мазно.

Ветеринарот Антонио ДеМарко видел само една или две мачки Ликои во својата ординација во последните 15 години. Тој вели дека овие таканаречени „врколаци“ имаат помалку фоликули по група фоликули на влакна во споредба со вообичаените домашни мачки.

Ветеринарот Џони Гобл е заслужен за оваа раса и тој тесно соработуваше со генетичарите од Универзитетот во Калифорнија, Дејвис и дерматолози од Универзитетот во Тенеси за да ги исклучи здравствените проблеми поврзани со оваа раса. Поради внимателниот процес на размножување, овие мачки се сметаат за здрава раса која може да живее до 15 години.

Како и кај расите на мачки целосно без влакна, мачките Lykoi треба повремено да се капат за да се спречи нивната кожа да стане мрсна. Имајте на ум дека овие мачки, како и оние целосно без влакна, се склони кон изгореници од сонце. Ако навистина ги извадите од дома, дефинитивно ќе треба да ги заштитите со крем или облека што ги блокира УВ зраците. Ќе треба секојдневно или барем на секои седум четкања, исто како и повеќето други мачки.

Поголемиот дел од времето, тие ќе опуштат помалку од расите на мачки со коса, но немојте да се изненадите ако вашата мачка Lykoi целосно го изгуби крзното во одреден момент. Овој феномен има дури и свое име - wolfing out. Секако, нивното уникатно крзно ги прави поподложни на некои болести, па ова е раса која нема да биде добар избор за луѓе кои не се подготвени за милениче со специфични потреби.

Бидејќи потекнуваат од диви мачки, нивниот ловечки инстинкт е многу силен. Исто така, посвојувањето на оваа мачка не се препорачува ако веќе имате мали крзнени миленичиња како хрчаци. Тие лесно би можеле да станат нејзин плен.

Овие мачки се многу енергични и интелигентни и секогаш ќе најдат нешто ново за истражување. Поради оваа разиграна природа, една од нивните омилени занимации е учењето трикови.

Тагови
реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Чек дис аут

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Read more

Која Џорџа Мелони си денес?

Read more

Иранска реклама од 70-тите

Read more

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе