ФИБА ЕВРОБАСКЕТ ЧЕШКА/ГРУЗИЈА/ИТАЛИЈА/ГЕРМАНИЈА 2022

Најдобрата петорка на ЕвроБаскетот со Јанис, без Дончиќ и Јокиќ, Вили МВП

ФИБА го одбра најдобриот тим на штотуку завршениот ЕвроБаскет, а во него се најде само една од трите најголеми ѕвезди, како и двајца од победничката репрезентација.

Најдобрата петорка на ЕвроБаскет 2022 ја сочинуваат:

Денис Шредер (Германија)

Лоренцо Браун (Шпанија)

Јанис Адетокунбо (Грција)

Вили Ернангомес (Шпанија)

Руди Гобер (Франција).

За МВП на турнирот е прогласен шпанскиот центар Вили Ернангомес кој во просек постигнуваше 17,2 поени и 6,9 скокови, а имаше и солиден учинок на финалето каде постигна 14 поени и 8 скока во победата на неговата репрезентација над Франција.

URL

Адетокунбо е единствениот играч кој се најде во најдобрата петорка, а доаѓа од репрезентација која не играше полуфинале. Но, Јанис е најдобар поентер на турнирот со просек од 29,3 поени по натпревар.

Лука Дончиќ и Никола Јокиќ, кои со своите Словенија и Србија заглавија во четвртфиналето и осминафиналето, не се најдоа во најдобриот тим. Дончиќ имаше просек од 26 поени по натпревар.

Браун, Шредер, Гобер и Ернангомес со наградите за најдобра петорка (Адетокунбо не беше присутен бидејќи неговата Грција одамна се врати дома)
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Кошарка

Сопственикот на Феникс Санс го продава клубот

Read more

Дончиќ и соиграчите се пијанчеле до зори пред дуелот со Полска?

Read more

Возрасната граница за НБА драфтот спуштена на 18 години

Read more

Најдобрата петорка на ЕвроБаскетот со Јанис, без Дончиќ и Јокиќ, Вили МВП

Read more
 

Спорт

Надал се повлече од Лејвер купот

Читај повеќе

Почина македонскиот ракометен тренер Андон Бошковски

Читај повеќе
  • play_arrow

Што им кажа расплаканиот Федерер на децата додека ги прегрнуваше?

Читај повеќе
  • play_arrow

Маркес повторно блесна во Јапонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Читај повеќе

Лига на нации: Македонските фудбалери поразени на гостувањето во Грузија 

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Навивач се самозапали на терен пред очите на Федерер, Надал и Ѓоковиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови и асистенции на Пандев за Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Швајцарија забрани летање орли во Катар

Читај повеќе