Најдобрите 20 европски замоци

Стариот континент е дом веројатно на најубавите замоци во светот, а секој од нив крие своја и интересна приказна.

Европа изобилува со замоци, а повеќето се на преубави живописни локации и тоа со одлични градби и кои кога ја гледате целосната слика едноставно оставаат без здив.

Од средновековните замоци во Велика Британија, до бајковитите зданија во Германија, на европските замоци дефинитивно им нема рамни во целиот свет.

Според светскиот патник Рајан Ширли, ова се најубавите 20 замоци во Европа кои навистина вреди да се посетат, а за некои и не треба да одите многу далеку:

 • Орава, Словачка
 • Спиш, Словачка
 • Конви, Велс
 • Единбург, Шкотска
 • Данотар, Шкотска
 • Ајлин Донан, Шкотска
 • Хохенцолерн, Германија
 • Кохем, Германија
 • Елц, Германија
 • Малборк, Полска
 • Тракаи, Литванија
 • Бран, Романија
 • Корвин, Романија
 • Хохенсалцбург, Австрија
 • Ич-Читадела, Малта
 • Лејриа, Португалија
 • Алкасар, Шпанија
 • Де Хаар, Холандија
 • Рабати, Грузија
 • Нојшванштајн, Германија
Remote video URL

Кој прв би го посетиле?

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Живот

Колку милијарди долари доби Мелинда Гејтс по разводот?

Read more

Хороскопски знаци со кои е најлесно да се манипулира

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Хороскопски знаци кои воопшто немаат смисла за хумор

Read more
 

Магазин

Кои се најбогатите земји на светот?

Читај повеќе
 • play_arrow

Мајки и деца, фејл компилација

Читај повеќе

Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Читај повеќе
 • play_arrow

Бувот писмоносец кој не сакаше да се оддели од писмото

Читај повеќе
 • play_arrow

Согорете 600 калории додека ги правите овие вежби дома

Читај повеќе

Истражување: Колку штити една доза, а колку две дози на Pfizer?

Читај повеќе

Како да препознаете кога е жената сексуално возбудена?

Читај повеќе

Колку милијарди долари доби Мелинда Гејтс по разводот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Читај повеќе