Најдоброто овошје за топење на маснотиите на стомакот

А.С.
/ 06.03.2022 / 08:59

Бидејќи исхраната со малку јаглехидрати е во тренд, неправедно го запоставивме овошјето.

Да, некои овошја се богати со јаглехидрати и природни шеќери, но тоа не е причина да ги избегнувате.

Овошјето ве снабдува со здрави хранливи материи и антиоксиданси. Покрај тоа, избегнувањето на овошјето во исхраната може да го попречи слабеењето.

„Свежото овошје помага во намалувањето на салото на стомакот и ви помага да изгубите тежина бидејќи природно е нискокалорично, со голем волумен и има антиинфламаторни својства“, изјави за Eat This диететичарката Дејна Елис Ханс.

Иако секое овошје го смета за здраво, таа советува да се избегнува суво и преработено овошје. Јаболка, зрнесто овошје, грејпфрут, авокадо и лубеница се на нејзината листа на најдобри овошја за топење сало од стомакот.

„Воспалението го зголемува таложењето на маснотии во телото, особено во пределот на стомакот, додека антиинфламаторната храна, како што е овошјето, може да помогне во согорувањето на мастите во овие делови на телото. Затоа слободно јадете овошје“, советува таа.

реклама

Фит

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Read more

Како да излезете од магепсаниот круг на диети и дебелеење?

Read more

4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

Read more

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Read more
 

Магазин

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе