Најдоброто време за вежбање не е исто за жените и за мажите

Б.С.Б.
/ 31.05.2022 / 11:54

Времето за постигнување најдобри резултати од вежбање е различно за мажите и за жените, покажа нова американска студија.

Истражувањето покажа дека во женското тело маснотиите се согоруваат побрзо во утринските часови, додека кај мажите истото е забележано кога вежбаат во вечерните часови.

Разликата во хормоните, биолошкиот часовник и циклусите на спиење меѓу половите можат да имаат голема улога, пишува BBC.

Резултатите од истражувањето се објавени во списанието и опфатило 30 мажи и 26 жени, активни и здрави, на возраст меѓу 25 и 55 години. Истражувањето траело 12 недели при што научниците го следеле влијанието на различни фитнес програми вклучувајќи и истегнување, вежби за сила, отпорност и издржливост.

Една група испитаници вежбале еден час пред 8:30 наутро, додека друга група ја имала истата рутина само во вечерните часови. Сите имале ист план на исхрана. За време на студијата научниците го следеле крвниот притисок, маснотиите во крвта, но и флексибилноста, силата и аеробните способности.

Сите учесници во текот на 12 недели покажале позитивни здравствени промени додека вежбале.

„Најдоброто време за вежбање е она кое вам ви одговара“, истакна д-р Пол Арсерио, автор на студијата и професор по психологија во Њујорк.

Но, вистината е дека идеалното време е различно за мажи и за жени. Вечерното вежбање се покажало идеално за мажите кои се обидуваат да го подобрат здравјето на срцето и дигестивниот систем. Подобар метаболизам значи и помал ризик од дебелина, дијабетес тип 2, срцеви болести и мозочен удар.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Фит

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Read more

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Read more

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Истражување покажа колку време е потребно за да се забележат резултати од вежбањето

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Читај повеќе

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Читај повеќе

Три најдобри протеини за здравo срце

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе