Најголемата филмска ѕвезда во Кина е избришана од интернет

Најпопуларната и најбогата кинеска актерка Жао Веи повеќе не постои во тамошната филмска индустрија, на медиумите и на социјалните мрежи.

Кинеската влада ги отстрани сите филмови, серии и емисии во кои актерката се има појавено, а кинеските платформи потврдија дека примиле барање за отстранување. Но, за причините за истото не добија објаснување ни тие, ни обожавателите.

Актерката исчезна од медиумите, од видеоплатформите и од социјалните мрежи на кои ја следат милиони обожаватели. 45-годишната актерка во Кина не само што беше успешна жена, туку и една од најбогатите во земјата.

Веи и нејзиниот сопруг Хуанг Јулонг беа на листата најбогати млади милијардери во 2016 година. Нивното богатство тогаш беше проценето на милијарда долари.

Нејзините бизнис инвестиции и донесоа и тужби, поради големиот број судски спорови и тужби кинеските инвеститори им забранија на сопружниците пристап до кинеската берза на пет  години, поради кршење на законот во 2017 година.

Според кинеската корпоративна база на податоци, актерката имала 14 компании. Од нив две ја поништиле регистрацијата, четири останале без лиценца.

Причината за бришењето на нејзиното име од сите филмови и серии и отстранување од интернет и понатаму не е позната.

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

На која возраст жените имаат најсилен сексуален нагон?

Read more

Евакуирани повеќе објекти во центарот на Скопје

Read more

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Read more

Филм & ТВ

Семејството Гучи подготвува тужба за филмот со Лејди Гага: Патриција не е наша жртва

Read more

Епизода од „The Simpsons“ забранета во Кина поради горчлива шега

Read more

„Spider-Man: No Way Home“ не е последен, ќе има уште три филмови за суперхеројот

Read more

Пред Нова година почнува 6. сезона на „Преспав“

Read more
 

Сцена

Семејството Гучи подготвува тужба за филмот со Лејди Гага: Патриција не е наша жртва

Читај повеќе
  • play_arrow

Епизода од „The Simpsons“ забранета во Кина поради горчлива шега

Читај повеќе

Барбадос ја прогласи Ријана за „национален херој“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Spider-Man: No Way Home“ не е последен, ќе има уште три филмови за суперхеројот

Читај повеќе
  • filter

Пред Нова година почнува 6. сезона на „Преспав“

Читај повеќе

Кои музичари останаа најбогати и покрај пандемијата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Линдзи Лохан се сврши со банкар од Дубаи

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 филмски интерпретации на принцезата Дијана

Читај повеќе