Кина

play_arrow

Кинеското вселенско летало слета на темната страна на Месечината

Кина вели дека нејзиното беспилотно летало успешно слетало на подалечната страна на Месечината - неистражено место на кое речиси никој не се обидува да оди.
Read more
filter

Објавен првиот месечев атлас со висока резолуција

Кинеските астрономи штотуку го објавија најдеталниот месечев атлас досега, опишувајќи го како „прв геолошки атлас со висока резолуција на целата Месечина“.
Read more
filter

Зоо измама: Обоиле кучиња и ги претставиле како панди

Кинеската зоолошка градина, лоцирана во провинцијата Џиансу, организираше средба и запознавање со дивите животни, но работите не одеа според планираното.
Read more

Популарноста на Америка во светот опаѓа, а на Русија и на Кина расте, покажува истражување

Популарноста на Америка како глобална сила опаѓа ширум светот, особено во земјите со мнозинско муслиманско население, додека на Русија и Кина расте, според Индексот за перцепција на демократијата за 2024 година.
Read more
play_arrow

Се урна дел од автопат во Кина: Возила паднаа во провалија, десетици мртви

Се урна дел од автопатот „Меилон Експресвеј“ во провинцијата Гуандон во Јужна Кина при што има загинати.
Read more

Научниците во Кина открија фосил на „змеј“ стар 240 милиони години

Новооткриените фосили им овозможија на научниците за прв пат целосно да откријат „змеј“ стар 240 милиони години, се вели во соопштението на Националниот музеј на Шкотска (НМС).
Read more

Во Кина измерени рекордни -52,3°C

Температурите го соборија 64-годишниот рекорд во оддалечениот западен кинески регион Синџиан спуштајќи се до минус 52,3 степени Целзиусови во услови на студен бран предизвикувајќи прекини во сообраќајот по лунарниот новогодишен празник.
Read more
play_arrow

Најчудниот град во светот се наоѓа во Кина

Познати ни се доста кинески градови, но веројатно не сте слушнале за Чончин.
Read more

Земјотрес со јачина од 7,1 степени на границата меѓу Кина и Киргистан

Земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди граничната област меѓу Кина и Киргистан, предизвикувајќи неколку повредени лица и урнати куќи, јавија кинеските медиуми.
Read more

Колку струја трошат сите електрични автомобили во Кина и каква врска има тоа со Ирска и Грција?

И покрај неверојатните бројки за потрошувачката на електрична енергија, електричните возила во Кина не доведоа до колапс на електроенергетскиот систем и инфраструктурата.
Read more

Кина го изгради најголемиот комплекс на воздушни тунели во светот - ги надмина Boeing и Airbus

Кина успешно го изгради најголемиот цивилен комплекс за воздушни тунели во светот.
Read more

Кинески научници открија дека јадрото на Земјата осцилира на секои 8 и пол години

Научниците во Кина неодамна дојдоа до откритие во срцето на нашата планета: на секои 8,5 години внатрешното јадро на Земјата осцилира околу својата оска на ротација.
Read more
реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more