Кина

filter

Редок фосил на диносаурус во јајце пронајден во Кина

Во Кина е пронајден фосил од диносаурус стар 70 милиони години. Специфичен е по тоа што е склопчен во јајце.
Read more

Кина одобри лек за COVID-19

Кина го одобри лекот на Brii Biosciences, неутрализирачки коктел од антитела за третман на заболените од COVID-19, соопшти денеска Кинеската агенција за лекови.
Read more
play_arrow

Епизода од „The Simpsons“ забранета во Кина поради горчлива шега

Обожавателите забележаа дека една епизода од „The Simpsons“, која прикажува сцена на плоштадот „Тјенанмен“, недостасува од Disney+ во Хонгконг.
Read more

Формула 1 потпиша договор со Кина до 2025 година

Формула 1 потпиша договор со организаторот на Големата награда на Кина. Договорот е на три години, но трката нема да ја има следната сезона. Така, кинеското Гран при ќе се одржи во 2023, 2024 и 2025 година.
Read more

Најголемата филмска ѕвезда во Кина е избришана од интернет

Најпопуларната и најбогата кинеска актерка Жао Веи повеќе не постои во тамошната филмска индустрија, на медиумите и на социјалните мрежи.
Read more

Кина почнува со вакцинирање на деца од три години против COVID-19

Малите деца од тригодишна возраст и повеќе во Кина ќе почнат да ја примаат вакцината против COVID-19, каде 76 отсто од населението е целосно вакцинирано, а властите применуваат политика на нулта толеранција кон жариштата на инфекција.
Read more
play_arrow

Кина претстави беспилотно летало кое може да носи бомби

Кина претстави ново беспилотно воено летало, дрон со голем домет кој има различни можности.
Read more

Кина претстави ново беспилотно летало за напади

CH-6 е голем дрон кој може да достигне големи брзини и висини, има голем домет и може да се користи за различни цели. Дронот има и голем капацитет за товар, пренесе Interesting Engineering.
Read more

Кина ги прогласи за незаконски сите трансакции со криптовалути

Кинеската Централна банка ги прогласи сите трансакции со криптовалути за нелегални и ќе бидат забранети. Со тоа тие испраќаат досега најсилен сигнал за својата решеност да ја урнат индустријата.
Read more
play_arrow

Истовремено срушени 15 кинески облакодери

Петнаесет облакодери вредни околу 154 милиони долари беа срушени за само 45 секунди.
Read more

Кина им дозволи на двојките да имаат и трето дете

Кина усвои амандман на Законот за планирање на семејството што им овозможува на двојките да имаат три деца, како дел од обидот да спречи демографска криза, пренесува Радио Слободна Европа.
Read more
filter

Забранети места: 9 локации кои никогаш нема да ги посетите

Ова се мавзолеи и библиотеки каде веројатно никогаш нема да можете да ѕирнете, острови на кои нема да смеете да стапнете, но и необична норвешка „банка“ во која никогаш нема да дознаете што се чува.
Read more
реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more