Научниците во Кина открија фосил на „змеј“ стар 240 милиони години

Новооткриените фосили им овозможија на научниците за прв пат целосно да откријат „змеј“ стар 240 милиони години, се вели во соопштението на Националниот музеј на Шкотска (НМС).

Рептилот долг 5 метри од периодот на тријас во Кина прв пат бил идентификуван во 2003 година, но по проучувањето на пет неодамнешни примероци во текот на десет години, научниците успеале да го прикажат целото суштество, кое го добило името Dinocephalosaurus orientalis.

Еден целосно артикулиран фосил, последниот што излезе на виделина, понуди „убав комплетен примерок од врвот на носот до врвот на опашката“, рече д-р Ник Фрејзер, шеф на Националната наука во НМС и еден од истражувачите, во изјава за CNN.

„Преклопен е во облик на фигура на осумка и силно наликува на кинески змеј“, рече тој.

Тој фосил помогна да се расветли ова мистериозно суштество, а меѓународен тим на истражувачи од Шкотска, Германија, САД и Кина ги објавија своите наоди во списанието Earth and Environmental Science Transactions на Кралското друштво од Единбург.

Професорот Ли Чун од Институтот за палеонтологија и палеоантропологија на 'рбетници во Пекинг прв пат ги открил фосилите во 2003 година. Тој бил во посета на едно мало село во јужната кинеска провинција Гуижоу, кога забележал мал пршлен во плоча од варовник, според неговиот колега д-р Фрејзер.

Локалните фармери потоа го однеле Чун во свињарник каде што имало други парчиња од тој тип карпи, а тој почнал да наоѓа фрагменти од коски и да ги спојува за да го открие овој нов вид, додаде д-р Фрејзер.

Сега, поновите фосили покажуваат дека суштеството имало 32 пршлена, создавајќи екстремно долг врат што веројатно му помагал да фаќа риби, иако научниците сè уште не се сигурни за неговата точна функција.

„Сè уште сум збунет во врска со функцијата на долгиот врат. Единственото нешто што можам да дојдам до тоа е дека се хранеле во води со камења, а можеби и пукнатини. И го користеле својот долг врат за да истражуваат и да влезат во некои од овие пукнатини и можеби на тој начин го фаќале својот плен“, рече д-р Фрејзер.

Риби сè уште се зачувана во стомачната област на фосилот, што покажува дека биле добро прилагодени на морската средина, а неговите перкасти екстремитети ја поддржуваат таа хипотеза, велат истражувачите во нивниот труд.

Додваат дека долгиот врат на диноцефалосаурусот личи на друг древен и подеднакво збунувачки морски рептил, Tanystropheus hydroides.

„Како палеонтолози, користиме модерни аналогии за да го разбереме животот во минатото. За диноцефалосаурусот и танистрофеусот не постои модерна аналогија“, рече д-р Фрејзер, додавајќи дека истражувачите можат да споредат суштества како ихтиосаурусите со нивните современи двојници како туната и делфините.

„Значи, ние сè уште прилично се бориме, како и со многуте животни во тријасот, бидејќи тоа е навистина чуден и прекрасен свет на секакви бизарни животни кои прават работи што денешните животни не ги прават“, рече д-р Фрејзер.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Вести

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Read more

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Read more

Како се одредува кога Рамазан почнува и завршува?

Read more

Како изгледаше вчерашното целосно помрачување на Сонцето?

Read more
 

Гик

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Читај повеќе

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Читај повеќе
  • filter

HMD ги претстави Nokia мобилните 6310, 5310 и 230

Читај повеќе

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Читај повеќе
  • filter

Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Читај повеќе

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Читај повеќе

Како се одредува кога Рамазан почнува и завршува?

Читај повеќе