Земјотрес со јачина од 7,1 степени на границата меѓу Кина и Киргистан

Макфакс
/ 23.01.2024 / 08:40

Земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди граничната област меѓу Кина и Киргистан, предизвикувајќи неколку повредени лица и урнати куќи, јавија кинеските медиуми.

Според Кинеската управа за земјотреси, земјотресот се случил во 2:09 часот по локално време, а го погодил округот Вуши во северозападната кинеска област Синџиан, планинска погранична област.

Од 4 часот наутро во близина на епицентарот се регистрирани 14 последователни потреси со јачина од 3,0 до 5,3 степени, јавуваат кинеските медиуми.

URL

Поради земјотресот, железничкиот сообраќај во регионот Синџиан е во прекин, а оштетени се 27 воза.

Кинеското Министерство за управување со вонредни состојби објави дека неколку оддели ги координираат напорите за помош, а на жителите им се обезбедени шатори, палта, јоргани, душеци, кревети на преклопување и печки за греење.

Во последните 24 часа Синџиан беше погоден од неколку земјотреси.

URL

Земјотресот е почувствуван и во Казахстан и Узбекистан. Жителите на најголемиот град во Казахстан, Алмати, излегоа од своите домови, некои од нив облечени во пижами, и се собраа надвор и покрај студеното време.

Во моментов нема извештаи за штети.

реклама

Свет

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Read more

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Read more
 

Вести

  • filter

Диво месо на Албанскиот театар, штипската Лекција и Натчовек на Драмски театар од Варна на претпоследниот ден на фестивалот

Читај повеќе

Изведба на танцовиот дует LOUNGE на Марга Алфејрау, Мириам Лукас и Мириана Бененге на Викендот на гордоста

Читај повеќе

Со прогласување на наградените и проекција на Златната треска на Чарли Чаплин се затвора 14. Филозофски филмски фестивал

Читај повеќе

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Читај повеќе

Цената на мазутот се зголемува, бензините и дизелот остануваат непроменети

Читај повеќе

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Читај повеќе

Заев и Ципрас: Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија

Читај повеќе

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Читај повеќе

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Читај повеќе