Најголемиот фудбалски стадион во светот ќе изгледа спектакуларно

Групацијата Evergrande почна со изградба на најголемиот фудбалски стадион во светот. Стадионот во кинескиот Гуангџоу ќе прима 100.000 гледачи.

Сегашниот рекордер по капацитет е „Камп Ноу“ со 99.354 седишта. Најголем спортски стадион ќе остане оној во Северна Кореја, кој собира 114.000 гледачи.

Стадионот во Гуангџоу ќе биде во форма на лотос. Неговата изградба ќе чини 1,7 милијарди долари. Би требало да биде завршен до 2023 година. Дизајнот е на Хасан Сијед.

реклама

Фудбал

Бејл: Се вратив во Тотенхем поради Мурињо

Read more

Роџерс слави јубилеј - 100 премиерлигашки победи

Read more

Дури 7 позитивни во женската фудбалска репрезентација

Read more

На 17 дена до баражот во Скопје најдобриот косовски голгетер закачи корона

Read more

Нови видеа

play_arrow

Четири лесни рецепти за торта со јаболка

Read more
play_arrow

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more
play_arrow

Фејл компилација: Најсмешните ТВ гафови

Read more
play_arrow

Погледнете го трејлерот за новиот филм „Love and Monsters“ со Дилан О’Брајан

Read more
play_arrow

Како да го зајакнете имунитетот на природен начин?

Read more
play_arrow

На брегот на Тасманија се насукаа 270 китови, најмалку 25 загинаа

Read more
play_arrow

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Венец со спанаќ и лук

Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Лазања со пилешко месо

Read more
play_arrow

Најголемите изненадувања на секое Светско досега

Read more
play_arrow

Трки од соништата - што сѐ можат „ѕверките“ на McLaren?

Read more
play_arrow

Топ 10 најпреценети трансфери направени летово

Read more