Најгрдото ремек-дело на Винсент Ван Гог

Како грда слика може да биде сметана за ремек-дело? Може, доколку е дело на познатиот холандски уметник Винсент Ван Гог.

„Сликава мора да е една од најгрдите што некогаш ги имам нацртано“, му напиша Ван Гог преку писмо на неговиот брат Тео за сликата наречена „Night Café. И на прв поглед, може да се види дека оваа слика не е типична за Ван Гог. Но, како може еден од најголемите уметници на сите времиња да создаде „грдо ремек-дело“?

Дознајте во видеото на Nerdwriter.

реклама

Забава

Моментот кога јагуар ѝ се приближува на фотографка во мракот

Read more

Најдобрите фејлови од годината, досега

Read more

Анимирана историја на Хрватска

Read more

Роко, тргни ја опашката

Read more

Нови видеа

play_arrow

Сите голови на Милан во сезоната 2019/20

Read more
play_arrow

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Read more
play_arrow

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Read more
play_arrow

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Read more
play_arrow

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Read more
play_arrow

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more
play_arrow

Десет клубови кои имаа многу среќа сезонава

Read more
play_arrow

Десерт на денот: Суфле палачинки

Read more
play_arrow

Моментот кога јагуар ѝ се приближува на фотографка во мракот

Read more
play_arrow

Здрав предизвик: Како да ја убиете зависноста од шеќер?

Read more
play_arrow

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Read more
play_arrow

Топ 10 локации во Шпанија кои мора да се посетат

Read more