Најнездравиот начин на подготовка на јајца

Јајцата се одличен извор на хранливи материи и може да ги јадете на различни начини, но не се сите подеднакво здрави.

„Белките се одличен извор на протеини, а жолчките се преполни со витамини и минерали вклучително и витамин А, Б12, селен и други, вели нутриционистот Линдзи Венглер за Eat This, Not That.

Таа додава дека сега е познато дека јајцата не влијаат на нивото на холестерол. Без разлика на тоа колку се здрави, јајцата може да се подготват на многу нездрави начини. Најлош од сите, според нутриционистите, е кога ги пржите на многу масло на висока температура.

Зошто е тоа најнездравиот начин?

Маслото во кое ги пржите јајцата е преполно со калории и заситени маснотии. Посебно е лошо да ги пржите на путер бидејќи тој ќе додаде голема количина на заситени масти кои се поврзуваат со срцеви заболувања.

Покрај тоа, високата температура на која се пржат јајцата предизвикува оксидирање на маслото што може да предизвика различни воспаленија во телото.

Како да ги подготвите на здрав начин?

Ако сепак сакате да јадете пржени јајца, постои поздрава варијанта. За почеток, наместо масло користете спреј за готвење со кој тавата ќе се намрси пред пржење.

Освен тоа, може да користите и поздрави масла како маслиново, а секогаш може и да ги сварите јајцата со што нема да ви треба дополнително масло.

За јајцата да бидат уште поздрави со нив може да послужите зеленчук или да направите омлет со зеленчук.

Тагови
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Здравје

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Кина ја одобри Sinopharm за деца поголеми од 3 години

Read more

Знаци кои откриваат дека ви е потребен одмор

Read more

Како треба да се однесуваат невакцинираните кога ќе се укине мерката за носење маски?

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе