Најскапото виски во светот чини неверојатни 2,5 милиони евра

Рекордот за најскапо шише виски во светот е соборен откако шише Macallan од 1926 година беше продадено за неверојатни 2,5 милиони евра на аукција на Sotheby's аукциската куќа во Лондон.

„Вкусив капка од ова виски. Богато е со сушено овошје, има пиперкаст и 'дрвенест' вкус“, изјави Џони Фаул од споменатата аукциска куќа.

Тој додаде дека 60 години било чувано во дабови буриња, што се одразило на неговата боја. Сликата на шишето ја нацртал италијанскиот сликар Валерио Адами.

„Macallan 1926 е вискито што секој аукционер сака да го продаде и секој колекционер сака да го поседува“, рече Фаул.

Експертот за виски од Macallan, Кирстин Кембел, рече дека е многу посебен момент да се присуствува на отворањето на ова шише. Се надева дека новиот сопственик ужива во оваа привилегија.

Има вкупно 12 шишиња виски Macallan од 1926 година. Едно беше скршено во земјотресот во Јапонија во 2011 година, а се верува дека уште најмалку едно било отворено и скршено.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Живот

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Време е за отказ: 6 знаци дека работите во токсична атмосфера

Read more

Седум штетни митови за воспитувањето деца

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе