НАСА: Месечината се смалува и има земјотреси

Новите истражувања на НАСА покажуваат дека Месечината се смалува, а според сеизмичките податоци, на неа има и земјотреси. Во текот на последните години внатрешноста се има оладено и собрано, а продолжува и понатаму да се смалува.

Научниците го споредуваат овој процес со начинот на кој грозјето постепено се суши и создава линии додека се лади и собира. За разлика од кората на грозјето, кората од Месечината не може да се растегне бидејќи е тенка и се распаѓа кога се случува смалувањето. До овие недостатоци доаѓа кога кората се движи и турка еден дел над друг. Тогаш се формираат необични карпи кои можат да се видат на површината. Тие се високи и долги неколку километри.

Новите истражувања се овозможени со креација на алгоритам кој ги обработил сеизмичките податоци од 60-тите и 70-тите години. Тоа помогнало во расветлувањето на земјотресите и до осознавање од каде потекнуваат.

Откако податоците за локацијата се регенерирани и споредени со сликите направени од лунарниот орбитер на НАСА од 2010 година, утврдено  е дека најмалку 8 земјотреси доаѓаат од поместувањето на плочите под површината на Месечината, а не од удари на астероиди и други објаснувања. Ова е потврда дека Месечината сè уште доживува вистинска тектонска активност.

Инструментите кои ги оставил Аполо 11 од 1969 до 1977 година забележале 28 различни земјотреси кои се случувале кога Месечината била на најоддалечената точка од Земјата, бидејќи Земјината гравитација ја оштетува кората на Месечината.

Научниците се надеваат дека ќе се вратат повторно на Месечината за да откријат каква е денешната ситуација.

реклама

Филипче: Има суштинска разлика помеѓу првиот и овој бран

Read more

Археолози пронајдоа траги од канабис во древен храм во Израел

Read more

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Read more
Коронавирус во Македонија: Неизвесноста продолжува, бројот на заболени расте, а пикот се очекува за еден месец

Коронавирус во Македонија: Неизвесноста продолжува, бројот на заболени расте, а пикот се очекува за еден месец

Read more

Наука

Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Read more

Пред НАСА: Кина во јули ќе го лансира првиот ровер на Марс

Read more

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Read more

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Read more

Гик

Русите сакаат да делат превоз во вселената со Американците

Читај повеќе
  • filter

Vivo ја најави серијата Х50

Читај повеќе

Џиновски кинески радиотелескоп наскоро ќе бара вонземјани

Читај повеќе

SpaceX во орбитата ќе лансира нови Starlink сателити

Читај повеќе
  • filter

Honor ќе го претстави новиот смартфон Play 4 Pro

Читај повеќе

Како да го полните телефонот за да ви трае подолго батеријата?

Читај повеќе

Се тестира технологија за 6G мрежа

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски момент: SpaceX астронаутите пристигнаа на МВС

Читај повеќе
  • play_arrow

Лет со целосно електрична Cessna

Читај повеќе