Наставник од Прилеп има порака до родителите кои на Facebook бараат прераскажани лектири

Билјана Стефановска-Богоеска
/ 11.11.2022 / 10:34

Наставникот Гоце Бумбароски од Прилеп упати јавна порака до сите родители кои на групи низ социјалните мрежи бараат готови, прераскажани лектири за децата.

„Вашите разгалени деца се одраз на Вас, почитувани разгалени родители. Наместо да ги поттикнувате децата да читаат лектири, Вие им ги прераскажувате, уште полошо - барате готово прераскажани... Почит и наклон за исклучоците, верувам дека се во поголем број!“, вели наставникот кој постојано укажува колку е важно децата активно да читаат книги и лектири.

Децата се нашето огледало, а како родители воопшто не им правиме услуга доколку не ги поттикнуваме да читаат. Всушност, за децата тоа би бил голем недостаток понатаму во животот бидејќи ќе бидат навикнати некој друг сè за да прави за нив.

Прашањата од типот дали некој ја има прераскажано лектирата „Девојките на Марко“, „Бегалка“ и слично не се во корист на децата, немојте да мислите дека наставниците не забележуваат дека детето ја нема прочитано лектирата. Со едно прашање можат да ја разоткријат лагата. 

Оставете ги децата да ја развиваат фантазијата и да читаат, без изговори дека не сакаат книги. Бидете им вие пример, подобро да ве гледаат вас со книга отколку со телефонот в раце.

Реакцијата на наставникот Бумбароски наиде на голема поддршка во јавноста и отвори и други теми за дискусија.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп: Кого го очекува љубовна криза, а кој ќе заработи пари?

Read more

Oткриени повеќе од 2.000 мумифицирани глави на овни во чест на најмоќниот фараон

Read more

Каде беше досега Џек Ма?

Read more

Ирина Шајк, поздрав од одмор

Read more

Книги

Aвтобиографијата на принцот Хари објавена на македонски јазик

Read more

Харуки Мураками ќе објави нова книга по шест години пауза

Read more

Јулијана Величковска ја промовира илустрираната книга за деца „Ведра“

Read more

Среќен роденден, Харуки Мураками

Read more
 

Магазин

На која возраст младите во Македонија се иселуваат од родителскиот дом?

Читај повеќе
  • play_arrow

Која е идеалната температура за храната да трае долго во вашиот фрижидер?

Читај повеќе

Пет лоши навики со кои си го уништувате сексуалниот живот

Читај повеќе

Кои се петте најнечисти површини во вашата кујна?

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Читај повеќе
  • filter

Кои се четирите најскапи часовници во светот?

Читај повеќе

За машки: 7 совети како да ја освоиш симпатијата

Читај повеќе

Неделен хороскоп: Кого го очекува љубовна криза, а кој ќе заработи пари?

Читај повеќе