Наставник од Прилеп има порака до родителите кои на Facebook бараат прераскажани лектири

Билјана Стефановска-Богоеска
/ 11.11.2022 / 10:34

Наставникот Гоце Бумбароски од Прилеп упати јавна порака до сите родители кои на групи низ социјалните мрежи бараат готови, прераскажани лектири за децата.

„Вашите разгалени деца се одраз на Вас, почитувани разгалени родители. Наместо да ги поттикнувате децата да читаат лектири, Вие им ги прераскажувате, уште полошо - барате готово прераскажани... Почит и наклон за исклучоците, верувам дека се во поголем број!“, вели наставникот кој постојано укажува колку е важно децата активно да читаат книги и лектири.

Децата се нашето огледало, а како родители воопшто не им правиме услуга доколку не ги поттикнуваме да читаат. Всушност, за децата тоа би бил голем недостаток понатаму во животот бидејќи ќе бидат навикнати некој друг сè за да прави за нив.

Прашањата од типот дали некој ја има прераскажано лектирата „Девојките на Марко“, „Бегалка“ и слично не се во корист на децата, немојте да мислите дека наставниците не забележуваат дека детето ја нема прочитано лектирата. Со едно прашање можат да ја разоткријат лагата. 

Оставете ги децата да ја развиваат фантазијата и да читаат, без изговори дека не сакаат книги. Бидете им вие пример, подобро да ве гледаат вас со книга отколку со телефонот в раце.

Реакцијата на наставникот Бумбароски наиде на голема поддршка во јавноста и отвори и други теми за дискусија.

Тагови
реклама

Книги

Почина Пол Остер, авторот на познатата The New York Trilogy

Read more

Граѓаните на ЕУ повеќе претпочитаат печатени отколку електронски книги

Read more

КАЈГАНА препорака: Зошто треба да го прочитате крими романот „Нож“ на Ју Несбе?

Read more

Промовирана монографијата 100 години Тиверија

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе