НБА 2019/20

НБА се враќа со дербито Лејкерс - Клиперс

Натпреварите во Националната кошаркарска асоцијација (НБА) ќе бидат продолжени со судир меѓу двете најсилни екипи во Западната конференција од почетокот на регуларната сезона, објави вчера Лигата. Дербито во Лос Анџелес помеѓу ЛА Лејкерс и ЛА Клиперс ќе биде вториот натпревар од програмата за денот на 30 јули, кога ќе се продолжи со најпопуларното првенство во кошарка во светот. Пред тоа, екипите на Јута Џез и Њу Орлеанс Пеликанс ќе се сретнат во првиот натпревар од рестартирањето на сезоната.

Остатокот од регуларната сезона и сите натпревари во плеј-офот ќе се играат во три сали во Орландо, Флорида, а новиот шампион во НБА лигата мора да се утврди најдоцна до 13 октомври. Вкупно 22 екипи ќе земат учество во обновувањето на сезоната – првите осум во двете конференции, плус шесте екипи кои не заостануваат повеќе од шест натпревари зад последната позиција, со што се дава право да учествуваат во плеј-офот (8). Така, преостанатите 259 натпревари од регуларната сезона ќе бидат намалени на 88, по што ќе се преселат во фазата на плеј-оф, која ќе се одржи во полн формат. Редовните сезонски натпревари ќе завршат на 14 август, а наредните два дена се резервирани за плеј-оф меѓу екипите на осмото и деветтото место на двете конференции, доколку разликата меѓу нив е помала од четири натпревари. Плеј-офот започнува на 17 август.

Скратениот формат на остатокот од регуларната сезона значи дека веќе шест екипи на Истокот (Милвоки, Торонто, Бостон, Мајами, Идијана, Филаделфија) и исто толку на Запад (Лејкерс, Клиперс, Јута, Денвер, Оклахома, Хјустон) обезбедија места во плеј-офот. Ова значи дека три екипи (Бруклин, Орландо, Вашингтон) ќе се натпреваруваат за две места во Источната конференција, а уште седум екипи (Далас, Мемфис, Портланд, Њу Орлеанс, Сакраменто, Сан Антонио, Феникс) ќе се натпреваруваат за двете места на Западот.

Тагови
реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Кошарка

Леброн: НБА лигата ги презеде сите мерки на претпазливост и ќе може безбедно да ја завршиме сезоната

Read more

Лејкерс и Никс се опции за Лилард

Read more

Јанис: Мораме да се подготвиме ментално, ова е најтешката сезона досега

Read more

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

Read more

Спорт

  • play_arrow

Гасперини за пеналите на Јуве: Ова го има само во Италија

Читај повеќе

Вардар 1961 се засили со полскиот пивот Патрик Валчак

Читај повеќе

Бартомеу: Преговорите за трансферот на Лаутаро се во мирување

Читај повеќе

Леклер се извини за судирот со Фетел

Читај повеќе
  • play_arrow

Кулибали: Милан едвај шутна на гол, а даде два гола

Читај повеќе

ФФМ одлучи клубовите да не плаќаат котизација

Читај повеќе

Манчестер Сити ќе игра во ЛШ, поништена одлуката за суспензија

Читај повеќе
  • play_arrow

10 најглупави трансфери на деценијата

Читај повеќе

ОК Вардар: Финансискиот извештај на ОФМ е скандалозен

Читај повеќе