Не се откажувајте од храната, туку јадете умерено

А.С.
/ 07.08.2022 / 08:29

Правилната исхрана е само онаа која вклучува внесување на сите важни хранливи материи. Од ништо не треба да се откажувате, бидејќи тоа може негативно да влијае на работата на организмот.

Доколку изгледот ви е особено важен и би сакале да изгубите неколку килограми, исклучително е важно да знаете дека краткотрајните диети во кои се препорачува да се елиминира одредена група на намирници само ќе ви направат проблем. Дури и ако изгубите неколку килограми, ќе се вратат многу брзо, со „бонус“ штета за вашиот метаболизам.

Она што може да ви помогне да ја балансирате енергијата што ја внесувате со енергијата што ја користите на дневна основа, е преглед на калориите. Кога знаете колку калории треба да содржат вашите оброци, ќе ви биде полесно да ги распоредите групите на храна и да ја направите вашата исхрана умерена и урамнотежена. Најважно е да се консумираат различни видови храна во правилни количини.

За да го контролирате внесот на калории, користете ги табелите за исхрана прикажани на прехранбените производи или пребарајте на интернет. Освен што ќе најдете податоци за калориската вредност, ќе ја видите и хранливата вредност, што значително го олеснува патот до урамнотежена исхрана.

Кога ќе се грижите за тоа што и колку јадете, ќе постигнете таков енергетски баланс што му одговара на вашето тело. Направете дневно мени според вашите потреби, во зависност од вашата здравствена состојба, физичка активност и други важни фактори и ќе можете да уживате во секој вид на храна без да се откажувате.

Продолжете да читате: Како изгледа совршената чинија за здрав и балансиран оброк?

реклама

Главниот украински разузнавач тврди: Путин има двојници, се менуваат по потреба

Read more

Голем неделен хороскоп: Близнаците добиваат „жолт картон“, Бикот конечно ќе ужива

Read more

Се појавија снимки од злогласниот руски „нуклеарен воз“

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

Фит

Tрикови со кои ќе се мотивирате да вежбате по работа

Read more

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Read more

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Read more

Совети за слабеење кои не треба да ги слушате

Read more
 

Магазин

Зошто треба почесто да јадете тиква?

Читај повеќе

Трите најбезбедни начини за одмрзнување мелено месо

Читај повеќе

Зошто никако не треба да јадете благо пред спиење?

Читај повеќе

Непријатните телесни мириси можат да бидат знак на сериозни проблеми

Читај повеќе

Tрикови со кои ќе се мотивирате да вежбате по работа

Читај повеќе

Како правилно се замрзнува компир?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е нормалниот крвен притисок во зависност од годините?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставен трик за ослободување од купот заплеткани кабли

Читај повеќе

Зошто треба да ѝ се вратите на мисионерската поза?

Читај повеќе