Дали сте знаеле?

Недостигот на секс може да ги предизвика овие проблеми

Научници од Универзитетот во Флорида открија дека недостигот на интимност понекогаш може да ги направи луѓето депресивни.

Според резултатите од нивни истражувања, луѓето кои подолго време немале интимни односи стануваат нерасположени, а по некое време тоа лесно преминува во депресија.

Но, тоа не е единствениот проблем. Наведуваат дека тоа може да влијае на намалување на концентрацијата, па на крајот и на неисполнување на работните обврски, како и на зголемување на нивото на стрес и чувство на нервоза, пишува Prevention.

Со оглед на тоа што интимноста влијае и на нивото на различни хормони во организмот, недостигот на секс може да се одрази со проблеми со спиењето.

Психолозите наведуваат дека луѓето благодарение на редовната интимност со партнерот се чувствуваат позадоволни со самите себе, а недостигот може да влијае на нарушување на самодовербата.

Други истражувања покажаа дека редовниот секс е поврзан и со здравјето на срцето.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Здравје

Симптоми на рак на панкреасот што може да се појават неколку месеци пред дијагнозата

Read more

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Read more

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Read more
 

Магазин

Арогантните луѓе имаат една заедничка работа – типот на родителско воспитување

Читај повеќе

Неколку трикови за чистење на кадата без абразивни хемикалии

Читај повеќе

Избришете го нејзиниот број: Типови на „пријателки“ кои не ви требаат во животот

Читај повеќе

Како да ги научите децата правилно да ја користат технологијата?

Читај повеќе

Симптоми на рак на панкреасот што може да се појават неколку месеци пред дијагнозата

Читај повеќе

Пет хороскопски парови кои се најдобри бизнис партнери

Читај повеќе
  • play_arrow

4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

Читај повеќе
  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе