Дали сте знаеле?

Недостигот на секс може да ги предизвика овие проблеми

Научници од Универзитетот во Флорида открија дека недостигот на интимност понекогаш може да ги направи луѓето депресивни.

Според резултатите од нивни истражувања, луѓето кои подолго време немале интимни односи стануваат нерасположени, а по некое време тоа лесно преминува во депресија.

Но, тоа не е единствениот проблем. Наведуваат дека тоа може да влијае на намалување на концентрацијата, па на крајот и на неисполнување на работните обврски, како и на зголемување на нивото на стрес и чувство на нервоза, пишува Prevention.

Со оглед на тоа што интимноста влијае и на нивото на различни хормони во организмот, недостигот на секс може да се одрази со проблеми со спиењето.

Психолозите наведуваат дека луѓето благодарение на редовната интимност со партнерот се чувствуваат позадоволни со самите себе, а недостигот може да влијае на нарушување на самодовербата.

Други истражувања покажаа дека редовниот секс е поврзан и со здравјето на срцето.

Тагови
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Здравје

Колку време треба да ги четкате забите?

Read more

Ме врти колено: Како влијае времето на болката во зглобовите?

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Како собната светлина може негативно да влијае врз расположението?

Read more
 

Магазин

Зошто на патниците во авион не им е дозволено да ги менуваат седиштата?

Читај повеќе

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Читај повеќе

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе