Нешто чудно се случува со јадрото на Земјата

Научниците не можат да постигнат консензус за периодот на промена во насоката на ротација на јадрото на Земјата.

Јадрото на планетата Земја застана, а потоа го промени правецот на ротација во однос на обвивката. Така барем тврдат кинеските научници Шаодонг Сонг и Ѓи Џанг од Универзитетот во Пекинг, во студија објавена во јануарското издание на научното списание Nature Geoscience.

Внатрешното јадро на нашата планета, со големина на Плутон, кое се наоѓа на околу 5.000 километри под нашите стапала, главно се состои од железо и може да ротира независно благодарение на течното надворешно јадро што го опкружува.

Според заклучокот на научниците, внатрешното јадро целосно ја запрело својата ротација во 2009 година, а потоа ја сменило насоката, што се вели дека е процес кој се повторува на секои 35 години. Како што се тврди, последната промена на правецот се случила на почетокот на 1970-тите, а следната се очекува кон средината на 2040-тите.

„Веруваме дека внатрешното јадро ротира напред-назад во однос на површината на Земјата, како нишалка“, велат научниците во изјавата за медиумите. „Еден циклус на нишалката трае околу 70 години“, што значи дека насоката на ротација се менува на секои 35 години.

URL

Иако научниците не можат директно да го следат внатрешното јадро, тие ги базираат своите анализи на снимени сеизмички бранови кои јасно покажуваат земјотреси и нуклеарни експлозии. Врз основа на нивната анализа, промените во брзината на бранот „се совпаѓаат со промените во неколку други геофизички набљудувања, особено со должината на денот и магнетното поле“.

Сепак, оваа студија наиде на различни реакции ширум светот. Сеизмологот Џон Видал, од Универзитетот во Јужна Калифорнија, не се согласува со резултатите. Тој верува дека внатрешното јадро осцилира на секои шест години и дека заклучокот на кинеските научници не ги објаснува соодветно сите достапни податоци.

Австралиско-хрватскиот геофизичар Хрвоје Ткалчиќ, од Националниот универзитет во Австралија, во своето истражување тврди дека циклусот на ротација на внатрешното јадро, наместо 70, е некаде помеѓу 20 и 30 години.

Други теории тврдат дека можеби постои уште едно јадро во внатрешното јадро на нашата планета, па нема сомнеж дека наскоро нема да дознаеме што се случува длабоко под нашите нозе, а ниту научниците нема да постигнат консензус.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Наука

15 неверојатни животински фосили најдени досега

Read more

James Webb ѕирна во тајните на настанувањето живот на планетите

Read more

Нешто чудно се случува со јадрото на Земјата

Read more

Детска амнезија: Зошто не се сеќаваме на настани пред четиригодишна возраст?

Read more
 

Гик

Новите екрани на допир ќе ги направат лаптопите уште потенки

Читај повеќе

Пристигнува Coca-Cola смартфон

Читај повеќе
  • filter

Ханибал е пред порти: 10 факти што треба да ги знаете за Картагина

Читај повеќе

Viber го растовари почетниот екран

Читај повеќе

Вид мравки можат да намирисаат тумор во примерок од урина

Читај повеќе
  • play_arrow

15 неверојатни животински фосили најдени досега

Читај повеќе

Apple го објави iOS 16.3: Голем фокус на безбедноста

Читај повеќе

НАСА тестира нов мотор, 4 пати побрзо ќе се патува до Марс

Читај повеќе

Како сирените ги загубиле крилјата и добиле рибини опашки?

Читај повеќе