Неутралните Швеѓани се порасположени за членство во НАТО

Во Шведска расте поддршката за влез на земјата во НАТО, а бројот на поддржувачи речиси се изедначи со оние што го поддржуваат зачувувањето на традиционалната воена неутралност, покажа најновото декемвриско истражување на јавното мислење.

Во анкетата објавена во шведскиот дневен весник Dagens Nyheter, 33 проценти од учесниците гласале за влез на Шведска во НАТО, наспроти 35 проценти кои се изјасниле против и речиси истот процент на испитаници кои не се одлучни, јави порталот ЕУРАКТИВ.

Само како споредба, пред само пет години 50 проценти од Швеѓаните беа против испраќање на апликацијата за членство во НАТО.

Анкетата се спроведува во последните седум години, а во овој период отпорот за влезот на Шведска во НАТО постепено, но постојано, опаѓаше.

Во декември минатата година, десничарските шведски демократи, втора по големина опозициска партија во Шведска, се приклучија кон останатата опозиција – Умерената партија, Партијата на центарот, Демохристијаните и либералите – за влегување на земјата во Северноатлантскиот сојуз.

Со овој потег, сегашното парламентарно мнозинство е отворено за можноста земјата да влезе во НАТО.

Министерката за надворешни работи Ен Линде, од владејачката Шведска социјалдемократска работничка партија (С/САП), ја критикуваше ваквата „опција за НАТО“, велејќи дека тоа не е во интерес на Шведска и дека веќе ја доведува во прашање надворешната и безбедносната политика на земјата.

Линде на безбедносна конференција кажа дека Шведска ќе продолжи да негува блиски партнерски односи со НАТО, но дека ќе ја задржи својата политика на воена неутралност.

Меѓутоа, без разлика на воената неутралност, шведскиот Парламент кон средината на декември усвои владин предлог за рекордно зголемување на воените трошоци.

Според предлогот, буџетот за одбраната за периодот од 2021 година до 2025 година е зголемен за цели 40 проценти, што е првенствено поврзано со ескалација на тензиите во балтичкиот регион.

Иако буџетот за армијата е зголемен од 2014 година, шведската Влада планира издвојувања за следните пет години што не се забележани од Втората светска војна.

Покрај тоа, се планира да се зголеми бројот на припадници на вооружените сили од сегашните 60.000 на околу 90.000 и да се модернизираат борбените системи во воздухопловството, морнарицата и артилеријата.

Усвоеното зголемување на буџетот за одбрана до 2025 година ќе изнесува околу 2,65 милијарди евра. Воениот буџет на Шведска минатата година беше околу 1,1 процент од БДП.

Тагови
реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Свет

Русија ќе му испрати на Мексико 24 милиони дози од вакцината Спутник V

Read more

Путин: Луксузната палата не е моја, им го перат мозокот на Русите

Read more

ЕК: Одговорите на AstraZeneca не се задоволителни

Read more

ЕК бара построги мерки за патување во и надвор од ЕУ

Read more
 

Вести

Груби: Една третина од рамковните административци од утре на работа

Читај повеќе

Русија ќе му испрати на Мексико 24 милиони дози од вакцината Спутник V

Читај повеќе
  • play_arrow

Путин: Луксузната палата не е моја, им го перат мозокот на Русите

Читај повеќе

Илинден-Тирана ги повика Македонците од Гора масовно да ја подржат партијата „Единствена горанска партија“

Читај повеќе

ЕК: Одговорите на AstraZeneca не се задоволителни

Читај повеќе

Насер Зибери избран за народен правобранител

Читај повеќе

Северна Македонија не доби рок за вакцините од Европската Комисија

Читај повеќе

Шахпаска: Се пријавуваат само 15 проценти од случаите на семејно насилство

Читај повеќе

Две деца повредени во сообраќајка во Кавадарци

Читај повеќе