Неверојатен нов фосил можеби е решение за мистеријата на Дарвин

Кинеските научници објавија дека го пронашле најстариот фосил на пупки во светот, конечно потврдувајќи дека цветните растенија или ангиоспермите еволуирале десетици милиони години порано отколку што се мислеше.

Експертите се надеваат дека нивното откритие може да ја ублажи дилемата за 100-годишната мистерија која Чарлс Дарвин некогаш ја нарече „одвратна“.

Имено, ако најстариот цветен фосил не е постар од 130 милиони години, тогаш како тоа само 20 до 30 милиони години подоцна, ангиоспермите почнале да доминираат во екосистемите? Дарвин го мачеше прашањето - како ангиоспермите еволуирале толку брзо?

Загатка што го мачеше Дарвин

Оваа загатка многу го мачеше Дарвин и тој никогаш не најде задоволителен одговор. Но, во последниве години, некои парчиња од сложувалката си дојдоа на своето место.

Имено, експерти од Кина во 2016 година пронајдоа „совршен цвет“ кој датира од периодот Јура, пред повеќе од 145 милиони години. Фосилизираното растение имало ливчиња, но и сепали (лиснати делови во основата на пупката), како и машки и женски репродуктивни делови.

Во 2018 година, во Кина беше пронајден уште еден фосилизиран цвет, стар околу 174 милиони години. Како модерно цветно растение, неговото семе беше целосно затворено во јајниците, пишува Science Alert.

Посебен фосил

Сепак, не сите ботаничари беа убедени дека тоа се вистински ангиосперми. Некои сметаа дека овие фосили се премногу примитивни за да се сметаат за цвеќиња, додека други сметаа дека нивните структури се премногу сложени за гимносперми; постар вид на растение без цвет и со откриени семиња, како што се четинари.

Но, овој најнов фосил на пупки, наречен Florigerminis jurassica, може да припаѓа токму на преодната фаза што научниците ја бараа. Пронајден е во наоѓалишта кои датираат од пред повеќе од 164 милиони години и се уште е во одлична состојба.

Бидејќи цвеќињата имаат кревка структура, тешко е да се најдат меѓу фосилите пред периодот Креда. Затоа, претходните обиди да се открие потеклото на ангиоспермите често се опишуваат како „континуирана евиденција на неуспех“. F. jurassica е уникатно откритие затоа што неговиот плод дава уште поголема основа за тезата дека тоа е всушност ангиосперм, а не гимносперм.

Студијата наречена A Jurassic flower bud from China беше објавена во списанието Geological Society.

реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Шолц: Путин сериозно ќе преговара само во еден случај

Read more

Наука

Универзумот се шири многу побрзо отколку што мислевме

Read more

Револуционерна терапија: Со вирус во борба против клетките на ракот

Read more

Змејот на смртта ловел плен на Земјата пред 86 милиони години

Read more

Како изгледа поленот под микроскоп?

Read more
 

Гик

Twitter казнет со 150 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

InSight Mars го испрати последното селфи од Црвената планета

Читај повеќе

Дали телефоните нè прислушуваат: Како знаат за што зборуваме и зошто добиваме реклами за тоа?

Читај повеќе

Универзумот се шири многу побрзо отколку што мислевме

Читај повеќе

Xiaomi претстави три модели на мобилни од серијата Redmi Note 11

Читај повеќе

Nothing наскоро го пушта својот прв телефон - и тоа проѕирен

Читај повеќе

Револуционерна терапија: Со вирус во борба против клетките на ракот

Читај повеќе

Moderna веќе тестира вакцини против мајмунски сипаници

Читај повеќе

Постигнувањето вештачка општа интелигенција е „завршена работа“

Читај повеќе