Норвешкиот скокач Танде пуштен на домашно лекување

Норвешкиот репрезентативец во скијачки скокови, 27-годишниот Даниел-Андре Танде, кој пред две и пол недели доживеа тежок пад на скокалницата во Планица по што во бессознание беше пренесен во болница, денеска е пуштен на домашно лекување, соопшти Норвешката скијачка федерација.

Танде по падот беше хоспитализиран со скршена клучна коска и пробиено белодробно крило, а норвешкиот ски скокач мина неколку денови во болницата во Љубљана во индуцирана кома.

На почетокот на април беше пренесен во болница во Осло каде му беше извршена операција на клучната коска.

Неговата здравствена состојба во моментот се оценува како добра. Лекарот на норвешката репрезентација појасни дека Танде е пуштен на домашно лекување и оти ќе му бидат потребни неколку недели одмор и рехабилитација.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Животни херои од чија спасувачка акција постои снимка

Read more

Останати спортови

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Read more

Како дете продавал сладолед на улица, денес живее во ваков луксуз

Read more

Pfizer обезбеди вакцини за олимпијците во Токио

Read more

Рејчел Остович и Пејџ Ванзант ќе имаат реванш без ракавици

Read more
 

Спорт

Симболична казна за суперлигашите, допрва разврска и за Барса, Јуве и Реал

Читај повеќе

Колку ќе заработи Интер од освојувањето на Скудетото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Богдановиќ незапирлив за Денвер

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал и Осака прогласени за спортисти на годината

Читај повеќе

Челси и Сити заинтересирани за Левандовски

Читај повеќе
  • play_arrow

Вестбрук е на еден трипл-дабл од рекордот во НБА

Читај повеќе

Солскјер: Имаме еден од најдобрите голмани во светот

Читај повеќе

Марковски уште три години на клупата на Металург, останува и Хорват

Читај повеќе
  • play_arrow

Виљареал спречи англиско финале во Лига Европа

Читај повеќе