Нов профитабилен бизнис: Фабрички реновирани половни автомобили

Фабриката може да обработува 45.000 користени автомобили годишно.

Renault опреми специјална фабрика која се занимава исклучиво со средување на половни автомобили. Интересно, Toyota исто така најави дека ќе почне да се фокусира на рециклирање автомобили.

Францускиот производител на автомобили ја започна својата програма пред година и пол во Флин, северна Франција, каде што Renault има и нова фабрика за автомобили.

Сега Refactory, како што француската компанија ја нарекува оваа фабрика, сè уште е мал дел од фабриката во Флинс, но се очекува во иднина бизнисот да расте сè повеќе и повеќе, пишува холандски Autoweek.

Фабриката може да обработува 45.000 користени автомобили годишно. Тоа се претежно автомобили стари од три до пет години, за кои се грижат стручни лица во четири различни оддели. Работниците поправаат помали оштетувања на каросеријата, заменуваат делови, повторно ја полираат бојата и прават сè друго што е потребно за време на проверката.

Како што се наведува, поради транспортните трошоци, целиот процес на реновирање на автомобилот е исплатлив само доколку работите со половни возила кои се наоѓаат во близина на фабриката. Затоа Renault веќе размислува за други локации. На врвот на листата се Турција, Шпанија и Португалија.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Авто новости

Зошто се фрла сол на патиштата и во лето?

Read more

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Read more

Дебитираше новиот Peugeot 408

Read more

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Read more
 

Автомобили

Зошто се фрла сол на патиштата и во лето?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

ID. Aero е луксузниот електричен седан на Volkswagen

Читај повеќе
  • filter

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дебитираше новиот Peugeot 408

Читај повеќе

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Читај повеќе
  • filter

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Читај повеќе

Нов профитабилен бизнис: Фабрички реновирани половни автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најчудни дизајни на автомобили во историјата

Читај повеќе

Германија против забраната за автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година

Читај повеќе