Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Нов Зеланд стана светски лидер во напорите за сузбивање на ширењето на коронавирусот, со само еден активен случај на COVID-19.

Една од мерките што ги воведе земјата беше целосно затворање на границите на 25 март кога уште немаше ниту еден смртен случај во земјата, а бројот на активни случаи беше околу 100.

Оттогаш во Нов Зелан беа регистрирани вкупно 1.504 заразени и 22 смртни случаи. Седум дена по ред нема нови случаи на заразени.

Земјата полека ги олабавува мерките и дозволи собири до 100 луѓе, а се фокусира на потенцијални отворање на границите во „патнички балон“ со Австралија.

Нов Зеланд е на чекор до 0 активни случаи на COVID-19, но не избрзува со прогласување на крај на епидемијата.

Професорот Шон Хенди од Универзитетот на Окланд објаснува дека патот на Нов Зеланд до елиминирање на COVID-19  е „голема работа“ и предупредува дека уште се прават скрининзи и можно е да има скриени случаи.

Remote video URL
реклама

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Read more

Свет

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Музејот Лувр повторно отворен за посетители

Read more

Громови усмртија 147 луѓе во Индија во последните 10 дена

Read more

Австрија првпат по месец и пол има над 1.000 активни случаи на COVID-19

Read more

Вести

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Читај повеќе

Музејот Лувр повторно отворен за посетители

Читај повеќе

Каква е состојбата со COVID-19 на Балканот?

Читај повеќе

Громови усмртија 147 луѓе во Индија во последните 10 дена

Читај повеќе

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Читај повеќе
  • filter

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Читај повеќе

Позитивни се 36 туристи кои пристигнале во Грција, најмногу од Србија

Читај повеќе

Австрија првпат по месец и пол има над 1.000 активни случаи на COVID-19

Читај повеќе

Обвинителот Гаврил Бубевски позитивен на COVID-19, Фатиме Фетаи во самоизолација

Читај повеќе