Нови безбедносни појаси: Се прилагодуваат на различни големини на тело

Постарите луѓе, кои имаат поголем ризик од повреда поради промените во структурата на коските поврзани со возраста, исто така може да имаат корист од ова.

Со новиот систем за појаси, ZF ќе овозможи значително подобрено прилагодување на безбедносниот појас на големината и телесната тежина на патниците во возилото.

Multi-Stage Load Limiter (MSLL) е нов систем за индивидуално прилагодување. Помага да се намалат последиците од несреќите за сите патници и им овозможува на производителите на автомобили да ги исполнат зголемените безбедносни барања од NCAP Vision 2030.

Системот го претвора безбедносниот појас со ограничувач на силата MSLL, кој може да се исклучи, во интелигентен безбедносен уред кој може флексибилно да се контролира.

Современите безбедносни системи веќе интервенираат во несреќи во многу рана фаза. Во случај на неизбежен судар, безбедносниот ремен се стега околу телото пред сударот (претходно затегнување) за да се намали олабавувањето на ременот и контролирано да се забави телото по падот и да се насочи во воздушното перниче.

Во иднина, креш-тестот NCAP ќе бара уште подобра заштита за поединечните патници на возилото.

За да се намалат силите што делуваат на телото во случај на несреќа, многу системи за безбедносни појаси веќе имаат двостепен ограничувач на контролирано оптоварување (SLL).

За да обезбеди уште поголема флексибилност, ZF сега го нуди својот затегнувач на ременот со повеќекратно варијабилен ограничувач на оптоварување (MSLL). Има повеќестепен дизајн и може уште подобро да го промени интензитетот на врзувачката сила на телото при удар.

Системот овозможува индивидуален одговор во однос на луѓе со различна градба и соодветна контрола на силата на ременот.

Во иднина, ќе се применува сензорско снимање на внатрешноста за уште подобро да се препознае кои луѓе каде седат и кои сили на безбедносните ремени треба да се применат поединечно во случај на сериозен или помал судир.

За ова ќе се користат различни извори: покрај внатрешните камери, кои, на пример, откриваат кога возачот го контролира инфозабавниот систем со десната рака или ја врти главата кон патниците на задните седишта, самиот систем за појас може да обезбеди вредни информации.

Тоа е затоа што сензорите во ременот можат да ја измерат должината на продолжувањето на ременот и на тој начин да дозволат да се извлечат заклучоци за обемот на телото, а со тоа и за висината и тежината на лицето.

Покрај тоа, постои врска со активните безбедносни системи и нивните сензори надвор од возилото - од камери до радар. За мрежен безбедносен систем, на пример, важно е да се знае од која насока доаѓа ударот.

На овој начин, MSLL може да им понуди на малите и лесни луѓе подобро прилагодена индивидуална заштита во случај на несреќа со средна тежина (со брзина на судар до 35 км/час). Ова се однесува, на пример, за децата на задното седиште.

Постарите луѓе, кои имаат поголем ризик од повреда поради промените во структурата на коските поврзани со возраста, исто така можат да имаат корист од ова.

Исто така, системот има потенцијал да ја подобри безбедноста на потешките патници.

реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Авто новости

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Read more

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Read more

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Read more

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе
  • filter

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Читај повеќе

Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Читај повеќе

Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Читај повеќе