Новиот бенд Вселенаутика се претстави со првиот сингл

Македонската музичка сцена е побогата за нов бенд кон денеска го објави својот прв видео-запис за нумерата со наслов „Ива“.

Бендот го сочинува триото Емил Бакев како фронтмен, Љупчо Стевановски на гитара и Огнен Митев кој е продуцент кој живее и работи во Минхен, познат како Fussflow.

„Членовите на бендот 'Вселенаутика' се собраа да прават нова музика на скопската Стара Рампа, каде што всушност вежбаа уште во средношколските денови. Сега, со искуството собрано во далечни земји и на разбранувани мориња, спремни се да ја споделат својата сонична визија со македонската јавност“, вели Бакев во изјава за Кајгана.

Remote video URL

Го прашавме и од каде е идејата за интересното име на бендот: „Вселенаутичар е астронаут-wannabe во земја без астрономска опсерваторија, а камо ли вселенска програма. За разлика од вистинските космонаути, вселенаутичарот не живее претерано здраво и не е загрижен поради вишокот килограми - впрочем, борбата со земјината тежа ја искусува само после излегување во град. Од друга страна, во недостаток на инфраструктура и средства, поборниците на вселенаутиката имаат исклучително развиена фантазија и свират гитара подобро од Крис Хедфилд“.

реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

МК сцена

Хуманитарен настап на Ламбе Алабаковски и Некст Тајм во Тетово

Read more

По 16 години повторно Рудар-рок фест во Пробиштип

Read more

Охрид фест на 2 и 3 септември, ќе настапат Кики Лесендриќ, Владо Калембер, Златко Пејаковиќ

Read more

Презакажан концертот на Дајте музика

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Новата серија на Netflix од 165 милиони долари ги воодушеви критичарите: Вистинско ремек дело

Читај повеќе

Хуманитарен настап на Ламбе Алабаковски и Некст Тајм во Тетово

Читај повеќе

Warner Bros потврди: Ќе се снима Joker 2

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајката на Стифлер откри дека благодарение на American Pie спиела со 200 партнери

Читај повеќе

Скорсезе ќе снима нов филм со Леонардо Дикаприо

Читај повеќе

Како ќе прозвучи Џими Хендрикс во изведба на биг бенд оркестарот на ЗЏМ

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе нов трејлер за Andor, новата Star Wars серија

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за новата серија Partner Track на Netflix

Читај повеќе

Првиот сопруг на Џеј Ло откри интимни детали и порача: Бракот со Бен е осуден на пропаст

Читај повеќе