Новиот бенд Вселенаутика се претстави со првиот сингл

Македонската музичка сцена е побогата за нов бенд кон денеска го објави својот прв видео-запис за нумерата со наслов „Ива“.

Бендот го сочинува триото Емил Бакев како фронтмен, Љупчо Стевановски на гитара и Огнен Митев кој е продуцент кој живее и работи во Минхен, познат како Fussflow.

„Членовите на бендот 'Вселенаутика' се собраа да прават нова музика на скопската Стара Рампа, каде што всушност вежбаа уште во средношколските денови. Сега, со искуството собрано во далечни земји и на разбранувани мориња, спремни се да ја споделат својата сонична визија со македонската јавност“, вели Бакев во изјава за Кајгана.

Remote video URL

Го прашавме и од каде е идејата за интересното име на бендот: „Вселенаутичар е астронаут-wannabe во земја без астрономска опсерваторија, а камо ли вселенска програма. За разлика од вистинските космонаути, вселенаутичарот не живее претерано здраво и не е загрижен поради вишокот килограми - впрочем, борбата со земјината тежа ја искусува само после излегување во град. Од друга страна, во недостаток на инфраструктура и средства, поборниците на вселенаутиката имаат исклучително развиена фантазија и свират гитара подобро од Крис Хедфилд“.

реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

МК сцена

Во сабота по 13-ти пат фестивалот Здраво млади во МКЦ

Read more

Дарио & Миг 21 во живо пред скопјани!

Read more

Маестро Трпчески одржа коннцерт во село Секирник

Read more

„Жал за Ефтина“ – песна на која соработуваа охридски и скопски рапери

Read more
 

Сцена

Фановите на Rotten Tomatoes ги избраа најдобрите филмови во последните 25 години

Читај повеќе

Која е жената што Шакира ја спомнува во новата песна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Времеплов: Пред 29 години се емитуваше првата епизода од култните Friends

Читај повеќе
  • play_arrow

Нова песна на Шакира и нова прозивка - овој пат на сметка на свекорот: Сѐ уште не стапнал в гроб

Читај повеќе

Како изгледаше Бетмен низ годините?

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе трејлерот за претстојниот документарец за Бекам

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за Barbie

Читај повеќе
  • play_arrow

Гледачите на Netflix се навлечени на новата крими серија

Читај повеќе
  • play_arrow

Николас Кејџ е речиси непрепознатлив во трејлерот за новиот вестерн

Читај повеќе