Новиот мак-рок бенд „Mayday“ ја објави својата прва нумера

Македонската музичка сцена доби нов бенд кој ќе ја промовира рок музиката и тоа на оригинален начин, со свои авторски песни. Веќе ја објавија својата прва нумера со видеозапис.

Групата „Mayday“ брои шест членови. Нивната музика е олдскул рок ен' рол со текст на македонски јазик. Првата нумера која ја објавија заедно со видеоспот се вика „Можам без тебе“.

Remote video URL

„Замислата е да снимаме само авторски песни. Имаме доста материјал за обработка, работиме веќе и на наредните песни кои се средуваат аранжмански. Македонската музичка сцена моментално е замрена, посебно рокот. Нема многу бендови и авторски песни, па пробуваме да придонесеме да се негува и одржува таа музика и кај нас колку што се може“, за Kajgana.com изјави Никола Младеновски, член на бендот кој последен се вкучил во екипата.

Како и секој млад бенд, така и пред „Mayday“ постојат предизвици за да ги оствари своите замисли, да се пробие на мак-сцената.

„Нормално, секој се надева дека би постигнал одреден успех во тоа што го работи. Замислата е да стигнеме до настапи на манифестации како што се ПивоФест, ВиноСкоп, ДФест и нормално да се промовираме ние и нашата музика“, заврши тој.

Фото: Mayday

Тагови
реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Read more

Пред и потоа: Неверојатни фотографии од луѓе кои оздравеле од COVID-19

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

МК сцена

Песната „Сакам да живеам“ од Нокаут победничка на 35. „Макфест“

Read more

„Параноја“ е новата песна на култните „Санаториум“

Read more

„Уживања“ со прилепчаните The Dreamers

Read more

„Дај замижи“ – прва авторска песна на кавадарчаните 4U Band

Read more

Сцена

  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Jennifer's Body“

Читај повеќе

Шенон Доерти: Ќе снимам видео за да се збогувам со најблиските

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри шпански серии на Netflix кои мора да ги гледате

Читај повеќе
  • play_arrow

„His House“ - новиот трилер на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 филмови што ги надминаа очекувањата

Читај повеќе

[КАЈГАНА рецензија] „Стела“ е филм за детето во секој од нас

Читај повеќе
  • filter

Започна снимањето на третиот дел на „Avatar“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 најдобри комедии на сите времиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Џим Парсонс уште во март фатил COVID-19

Читај повеќе